Ada Çayı Nasıl Kullanılır

Ada Çayı Nasıl Kullanılır

Ada Çayı Nasıl Kullanılır, Ada çayının karakteristik özellikleri menekşe rengine sahip otuz beş ila yetmiş derece arasında, değişen boyutlara ulaşan bir bitki olmasıdır. Ada çayının Latince isminde bulunan “salvia” sözcüğü iyileştirmek ve muhafaza etmek anlamlarına gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere ada çayının birçok tıbbi faydası mevcuttur. İçerisinde bulunan etkin maddeler antibiyotik özellik taşımaktadır.

Ada Çayı Nasıl Kullanılır

  • Ada çayının kurutulmuş yapraklarını çay olarak içebilirsiniz. Aynı zamanda kurutulmuş ada çayı yaprakları, et yemeklerinde verdiği aroma için de kullanılabilmektedir.
  • Ada çayının özellikle Avrupa mutfağında, yağlara hoş koku vermesi ve bazı hayvanların kızartmalarında kullanılmasıdır.
  • Ada çayı etlerin marine edilmesinden, salamura lambasına kadar birçok alanda tercih edilmektedir.
  • Ada çayı içerisinde ostrojen barındırmaktadır. Haşlanması ile elde edilen çay, tüketildiğinde kadınlarda göğüs büyümesini desteklemektedir.
  • Diş eti iltihaplarında koruyucu ve tedavi etki gösterdiğinden dolayı, ada çayı gargarası kullanılmaktadır. Ağızdaki bakteri oluşumuna engel olan ada çayı nefesi tazelemektedir.
  • Ada çayı gargarasını hazırlamak için bir bardak kadar suya, bir tatlı kaşığı kadar taze ada çayı ekleyip, on dakika kadar demlemelisiniz. Bu gargarayı üç gün kadar bozulmadan elinizde tutabilirsiniz. Ancak demledikten sonra ada çayı bitkisini suyun içerisinde uzun süre bekletmemelisiniz.
  • Ada çayının tüketilmesi konusunda dikkat etmeniz hususlar mevcuttur, aşırı tüketimi toksik etkiye sebep olabilmektedir. Hamile ve emziren kadınlar ada çayı tüketmemelidir. Ada çayını iki haftadan fazla içmenizi önermiyoruz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.