Ada Çayı Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

10.06.2021
703
Ada Çayı Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

Ada Çayı Sirkesi Nasıl Hazırlanır?, Ada çayı, Ballıbabagiller familyasından gelmekte olan bir bitkidir. Ada çayı sirkesi ise bu bitkiden hazırlanan bir sirke çeşididir. Bu sirkenin hazırlanma aşamasında Ada çayı bitkisinin ferah kokulu ve menekşe renkli çiçekleri tercih edilir. Bu sirkenin kullanımı 13. yüzyıla dayanmaktadır ve şifalı özellikleri sayesinde halk arasında yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Ada Çayı Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

Ada çayı sirkesini marketlerde bulmak oldukça zordur. Ancak evde hazırlamak ise çok kolaydır. Bu sirkeyi yapmak için ada çayı bitkisinden elde edilen taze çiçekler tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise toplanmış olan çiçeğin parlak bir menekşe rengine sahip olmasıdır. Bu sirke çeşidi diğer sirkelerin aksine su ile değil sirke ile yapılmaktadır. Bu sirkeyi yaparken elma sirkesini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Geniş ağızlı ve derin bir kabın içine elma sirkesini ekledikten sonra üzerine ada çayı çiçekleri ilave edilerek dinlenmesi için bırakılmaktadır. Yine yapım aşamasında bu sirkeyi ayıran bir diğer özelliği ise diğer sirkelerin aksine güneş gören bir yerde ağzı kapalı bekletilmesidir. Süzülen sirke sonrasında cam bir kavanoza alınıp saklanabilir.

Ada Çayı Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Üzüm, elma gibi sirkelerin aksine ada çayı sirkesi mutfakta tercih edilmemektedir. Bu sirke çeşitli hastalıklar için kullanılabilmektedir. Harici bir şekilde cilt üzerine uygulanabilen bu sirkeyi dilerseniz ılık suyla karıştırıp içebilirsiniz. Doğal bir ilaç olarak kullanılabilen bu sirkeyi ağrılı bölgelerin üzerine masaj yapılarak sürülebilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.