Affogato Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
981
Affogato Nasıl Hazırlanır?

Affogato Nasıl Hazırlanır?, Kahve dünya çapında farklı demleme yöntemleri ile tüketilen oldukça popüler bir içecektir. Bu demleme yöntemlerinin yanında vanilya, krema, süt, çikolata, kakao tozu tarzında malzemeler kahvenin hitap ettiği damak zevki yelpazesini genişletmektedir. Buzlu olarak tüketilen Frappe, Ice Caramel Latte gibi türlerin yanı sıra Mocha, Espresso, Latte, Cappucino gibi sıcak çeşitleri de çok sevilmektedir. Affogato’da soğuk tüketilen kahveler arasında yer alır ve dondurma ile hazırlanır. Bu kahvenin ismi İtalyanca da “boğulmak”, “nefesi kesilmek” tir. Bu kelimenin yorumu dondurma toplarının kahve içerisinde boğulması şeklindedir. Aynı zamanda İtalyanlar çok beğendikleri ve nefeslerini kesecek kadar lezzetli olan bir şey yedikten sonra Affogato şekline bağırmaktadır.

Affogato Nasıl Hazırlanır?

Affogatoyu hazırlamak için bir ya da iki top olacak şekilde vanilyalı dondurma fincan veya kabın içerisine eklenir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey dondurmanın sadece doğal süt ve vanilyadan üretilmiş olmasıdır. Fincanın içerisine yerleştirilmiş olan dondurmanın üzerine dökülmesi için Espresso hazırlanmalıdır. Bir ölçek olarak hazırlanacak Espresso için koyu kavrulan ve ince öğütülen koyu kahverengi kahve çekirdekleri tercih edilir. Affogatonun son hazırlanma aşamasında ise hazırlanmış olan Espresso dondurma toplarının üzerine ilave edilir.

Affogatonun Sunumu Nasıl Yapılır?

Affogatoyu servis ederken dondurmanın üzerine damak zevkine göre taze krema ve çikolata sosu ilave edilerek süslenebilir. Aynı zamanda yine isteğe göre dondurma ve Espresso ayrı fincanlarda servis edilebilir. Bu noktada servisin yapıldığı kişi Espressoyu dondurmanın üzerine kendisi döker. Bu içeceğin büyük kısmını dondurma oluşturduğu için yanında bir tatlı kaşığı bulunmalıdır. Bu sayede kahve ve eriyen dondurma bir tatlı kaşığına alınıp rahatça tüketilir.

Affogato Neyle İyi Gider?

Affogato tatlı bir kıvama sahip olduğu için yanında ayrıca bir tatlı servisi yapılmaz. Yanında daha çok hafif bisküvi gibi şeyler tercih edilir. Aynı zamanda İtalya’da, Affogatonun yanında “kiş” adı verilen sucuklu ve ıspanaklı bir tür tart servis edilmektedir. Affogato karamel, vanilya ve çikolatayla harika bir uyum sağlayan bir likör olan Ameretto ile de servis edilebilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.