Ağrı Kesici Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

25.10.2021
1.119
Ağrı Kesici Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Ağrı Kesici Kullanırken Bilinmesi Gerekenler, Ağrı problemi yaşayan kişilerden çokça duyduğumuz ‘’başım ağrıyor bir ağrı kesici içeyim’’, ‘’biraz daha bekleyeyim ağrım artarsa hap içerim’’, ‘’fazla ağrı kesicisi olan var mı’’ gibi bu cümleler çok büyük bir yanlış hatta sağlımıza doğrudan olumsuz etki eden faktörlerdir.

Şuursuzca kullanılan ağrı kesicilerin aslında ağrıyı dindirmeyip psikolojik bir rahatlama sağladığı üzerine çokça araştırma yapılmış. Çoğu zaman bir diş ağrısının çoğu zaman ise uzun süreli devamlılık gösteren ağrılarımızın tedavisinde ağrı kesici ilaçlar almaya başvuruyoruz. Bu ilaçları kimi zaman doktor tavsiyesi olmadan sağdan soldan duyduğumuz bilgilerle kullanıyoruz. Fakat son birkaç yıl içerisinde yapılan araştırmalara göre DSÖ tarafından belirlenmiş standartların dışına çıkıp ağrı kesici alıyoruz. Bu standartların dışında olan ağrı kesici kullanımlarında hem tedavi sürecinin yetersiz ve olumsuz olmasıyla hem de kullandığımız ağrı kesici ilaçların yan etkileriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Ağrı Kesici Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Ağrı kesici ilaç kullanmanın temel prensiplerinden birisi ağız yoludur. Genellikle bizim toplumumuzda ağız yoluyla alınan ilaçların etkisinin şüpheciliğiyle doğan bazı eğilimler söz konusu. Halk arasınca iğne olarak kabul görmüş kas ve damar içlerine enjekte edilen ilaçların daha etkili olduğu söylenmekte. Bu sebeple iğne yazan doktorları ağız yoluyla ilaç almaktan daha faydalı olduğu inanışına kapılmış durumdayız. Ağız yoluyla kullanılan birçok ağrı kesici ilacın, damar ve kas içine verilerek kullanılan ilaçlardan daha etkili olduğu kanıtlanmış ve uygulanıyor. Diğer ağız yolu harici kullanılan prosedürlerin, ağızdan ilaç alımını zorlaştıran durumlarda kullanılıyor

Diğer prensiplerden bir tanesi de ağrı kesici ilaçları ağrımız olduğunda değil belirli aralıklarla almamız gerektiğidir. Kronik ağrı çeken kişilerin ağrının olup olmamasına bakmamaksızın düzenli ve belirli aralıklarla ilaçlarını almaları gerekiyor. Bu durumda ilaçların kan akımında dalgalanma göstermesini engellemiş ve tedavi sürecinin daha etkin bir biçimde devam etmesini sağlamış oluyoruz. İlacın düzensiz kullanılmasını doğrudan ve kan akışında ki dalgalanmaları ortaya çıkaran diğer etken ve yanlış yapılan şey ise sabah öğlen akşam alınan ilaçlardır.

Ağrı kesici ilaçları öğünlere tabi kalarak kullanmak doğru değildir. Zira öğünlerin zaman dilimi birbiriyle doğru orantılı değildir. Onun yerine belirli saat aralıklarını kullanarak ilaç kullanmak ve günlük alınması gereken dozlara göre bu saat aralıklarını belirlemek en doğrusudur. Bilim adamları bu  ilkeler doğrultusunda kullanılan ağrı kesici ilaçların bütün ağrıların yüzde 86’sında etkili ve kifayetli olduğunu söylüyor.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

  1. Nefise Şahin dedi ki:

    “Ağrı kesici kullanmadan önce” bu bilgileri edinmek çok iyi geldi.

  2. Mehmet gözala dedi ki:

    Değerli bilgileriniz için teşekkürler çok fayda sağladı Sağol Mustafa bey

  3. Sait dedi ki:

    Değerli bilgilerin için teşekkür ederim baya bilgilendirme aldım teşekkürler