Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir, Nerelerde Kullanılır

24.01.2021
661
Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir, Nerelerde Kullanılır

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir, Önceki yazılarımızda Aloe Vera’nın ne olduğundan ve nasıl faydaları sahip olduğundan bahsetmiştik. Eğer sizler de bu şifalı bitkiye evinizde yer vermek istiyorsanız nasıl yetiştirileceğini bugün sizlere açıklıyoruz. Bilmeniz gereken birkaç ipucu ile evinizde aloe vera yetiştirmek sandığınızdan çok daha kolay olacak Her şeyden önce aloe vera kullanmadan evvel bir uzmana danışmanızı öneririz. 

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

  • Aloe verayı saksıda yetiştirmek için seçeceğiniz toprak önemlidir. Bitkinizin sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için toprağın humuslu ve geçirgen bir yapıda olması gerekir.
  • Aloe vera güneşi çok seven bir bitkidir. Dolayısıyla evinizde en çok güneş alan yere onu yerleştirmeniz çok önemlidir. Ancak bu durum  sizi  endişelendirmesin, aloe vera -7 ye kadar uzanan soğuk havalara karşı dayanıklıdır. İdeal sıcaklıkta olması için minimum bulunması gereken derece 8-10 derece aralığıdır.
  • Bir diğer başlık olan sulama konusuna ise her gün sulanması gerekmeyen bir bitkidir diyebiliriz. Özellikle kış ayları ile beraber gelen soğuk havalarda, toprağı çok kurursa çok az bir miktar sulanıyor. Hatta sulamasanız bile sağlıklı bir şekilde yetişebilir. Yaz mevsiminde de aynı şekilde az fakat daha sık bir şekilde sulamanız yeterli olacaktır.
  • Sulama konusunda dikkat etmeniz gereken bir husus var. Suyun Aloe Vera’nın yaprakları ile temas etmemesine dikkat edin. Aksi takdirde yapraklarında çürümeler oluşmasına neden olacaktır.
  • Küçük boyutlu saksılarda bile uzun süre yaşayabilmesi ile ekonomik bir bitki olan, Aloe Vera’nın saksı değişim zamanı iki üç yıl kadardır. Uzun bir periyot sık sık toprak ya da saksı değişimi aloe vera için iyi bir tercih olmayacaktır.

Aloe Vera Nerelerde Kullanılır

  • Kullanım alanı oldukça geniş olan Aloe verayı cilde, uygulayabilirsiniz. Özellikle kozmetik sektöründe öne çıkmıştır fakat kullanmadan önce yine de tedbirli davranmak gerek.
  • Ciltte meydana gelen yanık morarma kızarıklık gibi durumlarda, aloe vera yaprağının içerisindeki jel doğrudan bölgeye uygulanabilir.
  • Aloe verayı saçlarınıza bakım yapmak için kullanmak isterseniz, yaprağın içerisindeki jeli kaseye çıkarın, ardından da oradan uygulayın. Dilerseniz bu karışımın içerisine sirke ya da zeytinyağı gibi saç tipinize uygun malzemeler ilave edebilirsiniz. Aloe veranın bu şekilde kullanılması saçımızdaki kepek sorununa çözüm olabilir. Ayrıca saç dökülmesinde de olumlu bir etkisi vardır.
  • Bunun haricinde aloe vera sabunları cildinizi nemlendirebiliriz. Bir aloe veralı krem ne ise akne ve sivilce sorunları için birebirdir, aynı zamanda çayı da olan aloe verayı bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Uzmanınıza danışmadan kesinlikle direkt olarak aloe verayı uygulamayın.

Aloe Vera Faydalarını ve Yan Etkilerini bilmiyorsanız ve bakmak isterseniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.