Ananasın Faydaları Nelerdir

27.01.2021
508
Ananasın Faydaları Nelerdir

Ananasın Faydaları Nelerdir, Ananas egzotik aromasıyla yaz mevsimlerinin olmazsa olmaz olan meyvelerden biridir. Bu meyvenin kolesterol düzenleme, anemiyi önleme, doku onarımına fayda sağlama kilo kontrolünü destekleme gibi sayılamayacak kadar çok alanda faydası mevcut. Özellikle, Marmara Akdeniz ve Ege bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilen ananas, beslenme düzeninize kesinlikle dahil olması gereken bir meyve. Yüzde 85’i su olan ananas kalorisinin düşük olmasına rağmen C vitamini, folik asit Ve lif bakımından şaşırtıcı bir şekilde zengin.

Ananasın Faydaları Nelerdir

  • Ananas bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasındadır. İçerisinde potasyum, tiamin, bakır, karoten, manganez, magnezyum, kalsiyum gibi çeşitli vitamini kaynakları barındırır. Özellikle, bağışıklık sistemini koruyan C vitamini bakımından zengin olması vücut direncini arttırır.
  • Sindirimin kolaylaştırılmasını sağlayan ananas, vücuttaki yağ yakımının hızlanmasında da rol oynar. Kilo kontrolü sağlamak isteyen diyet ve spor yapan insanların, günlük besin listelerinde ananas, muhakkak yer alır. Aynı zamanda yüksek miktarda su içerdiğinden dolayı da, diüretik etkiye sahip olan ananas vücuttan su, ödem atmak için birebirdir.
  • Ananasın içinde olan bromelain enzimi, mide asidinin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesinde de faydası bulunan bromelain, kan basıncı düzeni sağlar. Sindirim dostu olan ananas, bağırsak florası üzerinde de olumlu etkilere sahip.
  • Ananas iyi bir lif kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde sindirim sürecini hızlandırıp, kan pıhtılaşması, bağırsak sendrom,  ateroskleroz gibi geniş alandaki rahatsızlıkları engelleyici lifli gıdalardan biridir.
  • Ananas kalp rahatsızlıklarına engelleyici bir meyvedir. Hasar görmüş olan hücrelerin iyileştirilmesinde rol alan ananas kan damarlarında bulunan ve pıhtılaşmaya neden olan fibrillerin yıkımını arttıran bromelain içerir.
  • Fiziksel ve spor yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandıran bir etkisi vardır. Yapılmış bazı araştırmalar ananas meyvesindeki bromelainin, spor kaynaklı veya fiziksel yaralanmalar sonrasında gözlemlenen, ödem ve enflamasyon tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir. Yani zedelenmiş olan dokudaki hasarların, vücut tarafından iyileştirilmesi süreci ananasın içinde bulunan bromelain sayesinde kısalabilir.
  • Ayrıca ananas cilt, saç, tırnaklar ve göz üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir. Bunun nedeni içerisinde bulunan kalsiyumdan dolayıdır. Kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde rol oynar, aynı zamanda ananas vücudun manganez ihtiyacının en çok karşılanabileceği meyvelerin başındadır. İçinde barındırdığı beta-karoten, göz sağlığınızı korur.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.