Anason Çayı Nasıl Demlenir?

06.06.2021
970
Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Anason Çayı Nasıl Demlenir?, Anason (pimpinella anisum) çayı familyası maydanozgillere aittir. Gövdesi yaklaşık olarak 50-60 cm uzunluğundadır. Beyaz renkli çiçekleri, oval şekilli yaprakları keskin kokulu ve şifalı bir bitkidir. Çiçekleri birlikteyken ufak bir demeti andırmaktadır. Rivayetlere göre, Eski Mısır’da keşfedilmiştir. Sabun, parfüm, alkol yapımında kullanılmıştır. Aynı zamanda lezzet ve hoş koku vermek için yemeklere de eklenmektedir. Türkiye’de anason üretimi Antalya, Muğla, Denizli, Burdur illerinden sağlanmaktadır. Sıcak ve orta nemli hava şartlarında yetişmektedir. Anasonun ekim zamanı kış aylarındayken hasat zamanı yaz aylarının sonundadır. Anason çayı ise yaprak ve çiçekleri kullanılarak yapılmaktadır.

Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Yapraklarını ve tohumlarını ayıkladığınız anasonu kurutun. Bir bardak anason çayı için havanda bir çay kaşığı kuru bitkiyi dövün. Bir bardak suya ekleyin. 5-10 dakika kadar demlenen çayı süzün. Çayın sıcak tüketilmesini öneririz. Aynı zamanda bitkinin taze yapraklarının demlenmesi ile hazırlanabilmektedir. Eğer taze anason yaprakları ile hazırlayacaksanız, bir bardak anason çayı için yapmanız gerekenler şu şekilde,Üç çay kaşığı taze yaprağı kaynar suya atın. 5-10 dakika bekletip süzün. Anason çayının rengi genelde koyu sarı olmaktadır. Tadımı ise şekerli denilebilir, ağzınızda şekerli bir tat bırakacaktır. İlaçlar ile birlikte kullanacaksanız mutlaka doktorunuza danışın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.