Ardıç Ağacı Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

07.06.2021
1.955
Ardıç Ağacı Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ardıç Ağacı Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?, Ardıç, Kozalaklı ağaç türlerinden birisi olup 2 veya 5 metre boyunda bir ağaçtır. Kozalakları ve ince yaprakları kullanılmaktadır. Bu ağacın parlak, siyah renkte olan meyveleri kış aylarında hasat edilmekte ve ardıç tohumu ismiyle anılmaktadır.

Ardıç Ağacı Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Ardıcın içerisinde bulunan vitamin, mineraller vücuda enerji sağlamaktadır.
  • Vücudun güçlenmesine yardımcı olan Ardıç canlandırıcı ve iştah açıcı özelliğe sahiptir.
  • Hastalıkların atlatılmasına yardımcı olan Ardıç bünyeyi güçlendirmektedir.
  • Ardıcın dallarından elde edilen merhem cilt rahatsızlıkları için kullanılmakta ve yaraların iyileşme hızını arttırmaktadır.
  • Aynı zamanda ardıçtan elde edilen reçine sedef hastalığı ve yağlı sivilcelere karşı iyi gelmesiyle bilinmektedir.
  • Ardıcın dallarından hazırlanmış olan çayın düzenli tüketimi yağ yakımını destekler ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Ardıcın tohumu birçok hastalığa karşı ilaç olarak tüketilmektedir. Taze ardıç meyvelerinden yapılmış olan şurup öksürük soğuk algınlığına iyi gelmekte ve iyileşme hızını arttırmaktadır. Terletici bir özelliğe sahip olan bu şurup romatizma ağrılarına karşı da etkilidir.

Zararları;

Bu ağacın zararları ve tohumu yüksek miktarda kullanılmadığı sürece bir yan etki göstermeyecektir. Ancak aşırı kullanım sonucu böbreklerde tahrişe neden vermekte ve hamile kadınlar tarafından tüketimi ise kesinlikle önerilmemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.