Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
930
Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır?, Ardıç bitkisi iğne yapraklı ve çalı formunda bir ağaçtır. Bu ağacın tohumlarından hazırlanan ardıç sirkesi ise oldukça faydalıdır. Pek çok faydalı hastalığın tedavisinde doğal bir ilaç olarak tüketilir.

Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bu sirkenin hazırlanışı da diğer sirkelerle benzeşmektedir. İçine giren malzemelerin farklılığı bu sirkeyi diğer sirkelerden ayırır. Bu sirke hazırlanırken kavanozun içerisine cennet hurması, taze üzüm ve nohut eklenir. Toplanmış olan ardıç tohumları güzelce yıkanır. Sonrasında eldeki tüm malzemeler yarısına kadar ilave edilir, üzerine tuz eklenir. Tuz eklendikten sonra elde kalan diğer malzemeler ilave edilir. Birkaç yöre de ardıç sirkesi hazırlanırken içine melek otu kökü, karanfil, sedef otu kökü ve sarımsak ilave edilmektedir. Bu sirkenin en az 15 gün boyunca dinlenmesi gerekir. Kokusunu güzelliştirmek için içine ahududu çiçeği konulabilir.

Ardıç Sirkesi Nasıl Saklanır?

Bu sirke 15 günün ardından süzülür ve bir cam kavanozun içerisine alınıp saklanır. Ardıç sirkesi mayalanma süreci boyunca güneşte beklemelidir. Ancak bu sürecin ardından serin bir alanda cam kavanozun içinde saklanmalıdır. Bu aşamada içine lezzet veren ya da gaz gideren bitkiler ilave edilmektedir. Eklenecek olan bu bitkilerin güzelce yıkanmış olması sirkenin kalitesine etki edecektir. Buz dolabına konulmaması tavsiye edilen ardıç sirkesi gerekli şartlar sağlandığında 1 yıla kadar saklanabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.