Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

11.02.2021
669
Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?, Avokado, tropikal bir meyvedir. Özellikle son zamanlarda adını oldukça duyuran avokado, asit seviyesi düşük ve kolesterol yükseltmeyen kaliteli yağlar içerir.

Sağlıklı beslenmenin bir parçası haline gelen avokadonun faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Soğuk pres yöntemi ile üretilen avokado yağı da  bir o kadar faydalıdır. Yeşil, berrak bir renge sahip olan bu yağ E vitamini açısından da zengin bir yağdır. Avokado yağı  doymamış yağ asidi bakımından zengin bir yağdır. Besin değeri profili zeytinyağına benzer olduğu için sağlıklı beslenmede hatırı sayılır bir yeri vardır.  Kullanım alanı da oldukça geniş olan avokado yağı nerelerde kullanılır merak ediyorsanız buradan yazımıza ulaşabilirsiniz. Gelelim avokado yağının faydalarına.

Avokado Yağı Nelerde Kullanılır? eğer bilmiyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız buradan çok basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Avokado yağı böbrekte bulunan taşları söktüren bir özelliktedir. Öğünlere dahil edilerek veya aç karnına tüketerek bu etkisinden faydalanabilirsiniz.
  • İçerisinde barındırdığı A, E, B3, C, D vitaminleri gibi çeşitli vitamin grupları sayesinde cilt lekesi  başta olmak üzere cilt problemlerini iyi gelen bir yağdır. Cildi zorlu dış etkenlere karşı koruyan C vitamini içeriği, cildin yenilenmesini de rol alan E vitamini ile bir araya gelmiştir.
  • Egzama başta olmak üzere kepek benzeri saç derisinde meydana gelen problemlere iyi gelmektedir. İçerisindeki E vitamini iyileşme sürecini hızlandırırken saç derisini de besleyici bir özellik göstermektedir.
  • Avokado yağı iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesini sağlayabilir ve sizi hastalıklara karşı koruyabilir. İçerisinde barındırdığı lütein, göz sağlığını desteklemektedir. Yaşlılıkla beraber gelen göz hastalıklarının önüne geçmektedir.
  • İçerisinde yüksek miktarda potasyum ve magnezyum barındıran avokado yağı, migren ve depresyon gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir yüksek tansiyonla şikayetçi olan hastalarda, tansiyon düşürücü etkisi sebebiyle tüketebileceği bir yağdır.
  • İçerisinde D ve A vitamini barındırır. Bu özelliği sayesinde kemikleri güçlendirmektedir. Avokado yağı iyi bir kalp dostudur. Omega-6 ve Omega-3 içerdiğinden dolayı kalp sağlığını korur. Avokado yağının kolesterol oranı sıfırdır. Bu nedenle özellikle kalp rahatsızlıkları olanlara tavsiye edilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.