B12 Vitamin Eksikliğini Nasıl Anlarım?

21.10.2021
503
B12 Vitamin Eksikliğini Nasıl Anlarım?

B12 Vitamin Eksikliğini Nasıl Anlarım?, Herkesin duyduğu ve bildiği üzere vücut sağlığı için önemli bir görev üstlenen yaşamsal vazifeler için mutlaka gerekli olan vitaminler içerisinde B12 yer alıyor. Bağışıklığı güçlendiren, sinir sisteminin doğru ve fonksiyonel çalışmasında önemli bir rol üstlenen vitamin özellikle yumurta, kırmızı et, balık ve sütte bol miktarda bulunur.

B12 Vitamin Eksikliğini Nasıl Anlarım?

B12 vitamini faydaları epey fazladır. Sinir sisteminde ki yıkımları önler, üremeyi sağlar, hücrelerin oluşumu, kendi kendine yetebilmesi ve yaşayabilmesini sağlar. Öte yandan hafızanın ve beynin gelişimine yardımcı olur.

B12 eksikliğinde görülebilecek rahatsızlıklar şunlardır;

  •     Göğüs çarpıntıları
  •     Eklem ve uzuvlarda uyuşma
  •     Dengesizlik ve yürümede zorlanma
  •     İshal
  •     Hafıza Kaybı

B12 eksiliğinde oluşan hafıza kaybı zamanla hareket becerilerinde yavaşlama ve duraksamayla birlikte kendini gösterir.Uzun süreli hafıza kayıpları konsantrasyon bozukluğu gibi ağır ve yaygın olmayan belirtiler gösterebilir. Bu belirtliler görülüyorsa mutlaka incelenmesi için bir uzmana başvurulması gerekmektedir. B12 vitamini vücut tarafından üretilemiyor.

Bu yüzden besin takviyelerini aşağıda sıralamak istiyorum;

  •    Süt, yoğurt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, balık, tavuk ve kırmızı et

B12 vitamini bu besinlerde bulunur. Omega-3 açısından zengin olan meyve-sebze ve kuruyemişler B12 vitamini içermiyor. B12 eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uzuvlarda uyuşukluk hissi, denge kayıpları, soluk ve sararmış ten, ağızda oluşabilecek problemler ve daha nicesi. B12 vitamininin eksikliğinde görülebilecek bu sağlık problemlerine erken teşhis ve tedavi için zaman geçirmeden bir uzmana başvurmak gerekiyor.

Diğer blog yazılarıma şuradan ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için yorumlardan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

  1. Kasım bilici dedi ki:

    Allah razi olsun sizin sayeniz de doktora gitmeden şifa buluyorum