Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
797
Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?, Bal sirkesi birçok şifalı etkiye sahip olup doğal süzme bal ile hazırlanmaktadır. Halk arasında fazla bilinmese de arıcılık sektöründe polenli bal sirkesi olarak bilinen çeşidi yaygın olarak tercih edilir. Polenli bal sirkesi besin olarak tüketilmemelidir. Sadece arıcılık malzemesi olarak satılır. Gıda olarak yenilen bal sirkesi kestane balı benzeri bal çeşitlerinden üretilmektedir. Bal sirkesi hafif bir tada ve berrak bir renge sahiptir.

Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Nane sirkesi, nar sirkesi gibi kolyaca hazırlanabilen bal sirkesi için özellikle doğal bala ihtiyaç vardır. Kaynatılan suyun üzerine doğal bal ilave edilir ve mayalanma işlemini kolaylaştırmak için taze sıkılan meyve suyu bu karışıma eklenir. Bunların yanı sıra ekmek veya maya gibi malzemeler de ilave edilerek üzeri tülbent ile örtülür. Sirkeye eklenmiş olan ekmek sonrasında sirkeden temizlenmeli ve biriken köpükte alınmalıdır. Bu sirke ışık görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bal Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Bal sirkesi diğer sirkelere nazaran daha tatlı ve hafif bir aromaya sahiptir. İçerisinde bulunan vitaminlerden dolayı birçok şifalı özelliğe sahiptir ve bu nedenle tercih edilir. Diğer sirkeler gibi keskin bir aroma ve kokusu olmadığı için suya katılmadan sade bir şekilde tüketilmektedir. Bu özelliklerinden tam verim almak için tavsiye edilen tüketim şekli şifalarından faydalanılması için aç karnınadır. Bunun yanı sıra hastalıklar için bu sirkenin buğusu yapılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.