Balık Yağı Nelerde Kullanılır?

13.02.2021
628
Balık Yağı Nelerde Kullanılır?

Balık Yağı Nelerde Kullanılır?, Balık yağı beyin gıdası adıyla ile alınmaktadır. Vücudun hayati fonksiyonları üzerinde birçok olumlu etkisi olan balık yağı, bunu Omega-3 içeriğine borçludur. İçerisinde Omega-3 barındıran yağlı balıklar tüketmek vücuttaki Omega-3 miktarını arttırmaktadır. Buzlu ve soğuk denizlerde yaşamını sürdüren balıklar bu yağ açısından oldukça zengindir. Balık yağı kapsülü veya şurubunu yeterince balık tüketemiyor veya balık sevmiyorsanız kullanabilirsiniz. Omega-3 yaşamsal bir değere sahip ve olmazsa olmaz bir değere sahiptir. Vücudun ihtiyaç duyduğu Omega-3’ün sağlanmaması halinde kronik hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Meraklıları için balık yağı nelerde kullanılır bu yazımızda derledik.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Balık Yağı Nelerde Kullanılır?

  • Balık yağının faydaları birçok hastalığa şifa olacak niteliktedir. Uzmanlar tarafından haftada iki kez balık tüketimi Omega-3 içerdiğinden dolayı önerilmektedir.
  • Böyle bir imkan sahibi değilseniz veya balık yemeyi sevmiyorsanız vücudunuza Omega-3 takviyesi sağlamak için kapsül şeklinde alabilirsiniz.
  • Başta depresyon olmak üzere psikolojik sorunlardan olan anksiyete bozukluğuna iyi gelmektedir.
  • Bunun yanı sıra obezite tedavisinde, kalp rahatsızlıklarında, bağışıklık sistemi bozukluklarında ve göz hastalıklarında faydalı etkileri bulunmaktadır.
  • Balık yağının içerisindeki DHA ve EPA oranı önem arz etmektedir. Ergenlik ve büyüme çağında bulunan çocukların DHA içeriği yüksek balık yağı tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun aksine kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanlar için EPA oranı daha yüksek balık yağı tüketimi önerilmektedir. Bunun sebebi DHA’nın beyin ve sinir sistemi aktivitelerinin gelişmesinde rol oynaması EPA’nın ise damar ve kalp sağlığının korunmasında rol almasından dolayıdır.
  • Balık yağı kapsülleri tok karnında tüketildiğinde daha etkili olmaktadır. Bu kapsülleri çiğnemeden su ile alabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme düzeni ve egzersiz planlaması ile Omega-3 yağından maksimum verim alabilirsiniz. Balık yağı takviyesine başlamadan önce bir uzmana danışıp kendiniz için önerilen doz kadar alım yapmanız önemlidir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.