Balsamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

12.06.2021
886
Balsamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Balsamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?, Balsamik sirke, İtalyaya özgü bir sirke türüdür. Bu sirke beyaz trebbiano olarak adlandırılan üzüm türünden yapılır. İtalyan mutfağında büyük bir yeri olan bu sirkenin iki türlü kullanım türü bulunmaktadır, sanayi ve geleneksel tip üretim. Geleneksel yöntemde balsamik sirke dut, meşe, kiraz veya akasya ağaçlarından yapılmış olan fıçılarda tam olarak 12 yıl boyunca dinlendirilir. Organik balsamik sirke bu şekilde elde edilir ve fıçının vermiş olduğu aroma sayesinde bu lezzete ulaşır. Dolayısıyla sanayi tipi olan sirkeye nazaran oldukça pahalıdır. Popüleritesini 1980’li yıllarda yakalamıştır.

Balsamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

  • Balsamik sirke hamilelik dönemlerinde gönül rahatlığıyla tüketilebilen ve bebek sağlığını korumaya yardımcı bir gıdadır.
  • Vücudun enzim üretimini düzenleyen bu sirke çilek sirkesine benzer bir şekilde vücuda canlılık kazandırır.
  • Düzenli olarak kullanım sonucu kolesterol seviyesi düzenlemektedir.
  • Balsamik sirke kalp sağlığının korunmasında yardımcıdır.
  • Zihne canlılık katar ve hafıza problemine iyi gelir.

Balsamik Sirke Nerelerde Kullanılır?

Balsamik sirke yumuşak bir aroma ve özel bir tada sahiptir. Mutfakta geniş bir kullanım alanına sahip olan balsamik sirke özellikle İtalyanlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Özel hazırlanılan salata soslarına eşlik eder. Haşlanmış pirinç ile hazırlanan risettonun üzerine dökülür. Bunların yanı sıra kırmızı et yemekleri ve balık yemeklerinde de sos olarak kullanılmaktadır. İtalyan mutfağına özel olan makarna soslarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak tavuk eti ile uyumlu bir sos değildir. Salam, palmesan peynirinin yanında tüketilen bu sirke armut ve çilek gibi taze meyvelerin üstüne dökülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.