Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

31.05.2021
666
Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?, Bilinen çayların ana maddesi olan, Camellia Sisensis adı verilen bir bitkiden meydana gelmektedir. Bütün çaylar gibi beyaz çay da bu bitkiden meydana gelmiştir. Bahar aylarının ilk dönemlerinde açmamış çiçeklerin toplanarak, işlem görmeden, kurutulması ile elde edilebilen bir çay türüdür. Antioksidan özelliği mevcuttur.

“Beyaz çay neden erken toplanır?” adlı soruya ise şu şekilde cevap verebiliriz; İçerisindeki kateşin adlı maddeyi koruduğu için beyaz çayın erken toplanması gerekmektedir. Çok değerli bir çay olduğu bilinmekteyken, ender bulunan firmalar tarafından üretilmektedir. Çok hızlı tükenebilmekte olan bir çaydır. Aynı zamanda aromasının lezzetli olduğu kanısına varılabilmektedir.

Beyaz çay genellikle şu bölgelerde yetişir; Doğu Nepal, Doğu Tayland, Çin, Tayvan, Hindistan ve Sri Lanka civarlarında yetişmektedir. Beyaz çayın içeriğinde ise başta kateşin, tanin, kafein, antioksidan, tearubigin ve teaflavin maddelerinden oluşmaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Doğru bir şekilde demlenen beyaz çayın etkilerini hissedebilmek mümkündür. Bu yüzden bu çayı doğru bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Bu yüzden beyaz çayı demlemek için şu yöntemleri uygulamamız gerekmektedir;

  • Kaliteli bir beyaz çay almanız gerekmektedir. Çayın hava almayan bir paket içerisinde olması önemlidir. Hava ile uzun süre temas halinde kalan beyaz çay etkisini maalesef kaybedecektir.
  • Sıcak su ile demleme yöntemi sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yüzden sıcak su ile demleme yöntemi kullanılabilir bir demleme yöntemidir. Sıcaklıkta dikkat etmeniz gereken nokta suyu ocaktan aldığınız anda olan sıcaklık ile aynı olmamasıdır. Yani kaynattığınız suyu 1-2 dakika kadar dinlendirin. Sebebi ise çok fazla kullanılan sıcak su, çayımızın besin değerini düşürecek ve lezzetinin kaybolmasına yol açacaktır.
  • Dinlenen suyu fincan veya demlik içinde beyaz çayın üzerine yavaşça ilave edin. Fincan için 1 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır. İki dakika kadar demlenen beyaz çayı, günde 2 kez tüketebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.