Beyaz Çikolata Zararlı Mıdır

28.01.2021
1.196
Beyaz Çikolata Zararlı Mıdır

Beyaz Çikolata Zararlı Mıdır, Beyaz çikolata gerek albenili görüntüsü, gerek diğer çikolatalara nazaran daha hafif oluşuyla çok sevilen bir çikolata türü olarak bilinmekte.  Fakat, kakao yağı şeker ve süt kullanılarak yapılan beyaz çikolatanın sağlık için faydası veya zararı olup olmadığı hala tartışılmakta. Bu çikolata sadece, kakao yağı kullanarak hazırlandığı için bazı uzmanlar kilo alımına neden olduğunu öne sürmektedir. Öte yandan içerisinde  süt içeriği yüksek olduğu için  faydalı olduğu da savunulmaktadır.

Beyaz çikolata içerisinde kakao içermez fakat kakao yağı ile hazırlanır. Bu nedenle çikolata tadı vermektedir. Kakao tozu ile hazırlanan çikolatalara nazaran, daha az vitamin ve mineral içerir bunun yanında beyaz çikolata öteki çikolatalara nazaran çok daha fazla miktarda yağ ve süt içerir. Bitter çikolatanın kontrol altında tüketimi tavsiye edilmektedir. Çünkü antioksidan seviyesinden dolayı sağlığa pek çok katkısı bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki beyaz çikolata da bu antioksidan oranı neredeyse sıfırdır. Süs amaçlı, oldukça tercih edilen bu çikolatanın birkaç bilinen faydası dışında ne yazık ki ciddi zararları bulunmaktadır. Gelin bunlara yakından bakalım.

Beyaz Çikolata Zararlı Mıdır

Beyaz çikolata yağ oranı çok yüksek olduğundan dolayı birkaç  parçadan fazla tüketilmesi sonucu vücuda zarar vermektedir. Kötü kolesterol oranının yükselmesine sebep olması dışında, damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi olabilecek problemlere sebebiyet verebilir. Aynı zamanda içindeki yağ, enerjiye dönüştürülmüş olsa bile uzun süreli bir kullanım olmadığından ötürü, vücudun bazı bölgelerinde yağ kitlelerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. O yüzden fazla beyaz çikolata tüketimi, ani ve hızlı kilo alımına zemin hazırlamaktadır. Sadece 100 gram beyaz çikolata neredeyse 600 kalori alımına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer yağlanmasına da zemin hazırlayan beyaz çikolata, fazla tüketildiğinde akne ve sivilce gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda şeker hastaları için de tehlike arz eden bir çikolata çeşididir.

Beyaz Çikolata Gerçek Çikolata Mıdır ?

Çikolata olarak anılsa da, sadece kakao yağından yapılıp içerisinde kakao tozu barındırmadığı için çikolata olarak kabul edilmemektedir. Gerçek çikolata olabilmesi için içerisinde kakao tozu bulunmalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.