Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir

27.01.2021
496
Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir

Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir, Özellikle kış aylarında çokça tüketilen beyaz lahana, vücut için çok değerli vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran, adeta bir şifa deposu olma niteliğine sahip. Turşusundan, salatasına, sarmasına kadar birçok şekilde tüketilen ve çokça sevilen lahananın faydalarından haberdar mısınız? Ancak ve lahananın yapısında barındırdığı bazı maddeler tiroid bezinin çalışmasını yavaşlatmaktadır. Bu sebepten ötürü tiroidleri az çalışan kişiler tarafından fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir

  • Birçok sebzeye nazaran C vitamini yönünden çok daha zengin olan lahana, enfeksiyonlara karşı koruyup bağışıklığı güçlendiriyor. Yalnızca 100 gram kadar lahana günlük ihtiyaç duyulan C vitamini miktarının %40’ını karşılıyor. Her ne kadar pişirilip işlemden geçirildikten C vitamini içeriği azalsa da yine de faydası büyük.
  • Beyaz lahananın sinirleri güçlendirme özelliği mevcut, içerisinde bulunan tiamin, riboflavin gibi B grubuna dahil vitamin  içeriği sinir sistemi için oldukça faydalı.
  • Beyaz lahana kalori bakımından oldukça düşük olsa da içerisinde bolca lif barındırmasından ötürü tok tutan bir özelliğe sahip 100 gramında sadece 24 kcal enerji vardır.
  • Beyaz lahana içerisinde barındırdığı lif ve bazı maddeler sayesinde vücuttan suyun atılmasına yardımcı bir sebzedir. Dolaşıma yardımcı olan lahana ödemin atılmasına da yardımcı. Tansiyon yüksekliği yaşayan kişiler ya da ödemi olan kişiler yemeği veya salatasını tercih edebilirler
  • Kalsiyum açısından da zengin olan beyaz lahana, bu özelliği sayesinde diğer sebzelerden birkaç adım önde. Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının %10’unu sadece 100 gram beyaz lahana ile karşılayabilirsiniz. Diş ve kemik dokusunun sağlamlığı için gerekli olan kalsiyum lahanada da bolca bulunur.
  • Pişme aşamasında ortaya hoş olmayan kokuların çıkmasının sebebi,  içerisinde kükürtlü bileşikler barındırmasıdır. Bu bileşikler sindirim sisteminin de iyi çalışmasını sağlarlar. Posa bakımından zengin olması nedeniyle bağırsak hareketlerini hızlandırıcı özelliğe sahiptir.
  • Serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlar içeren beyaz lahana kansere karşı koruyor.
  • Aynı zamanda lahanaya probiyotik bir etki sağlamak için, turşusu yapılabilir. Beyaz lahana turşusu bağırsaklar için gerekli olan yararlı bakterileri bolca içerir.

Soru veya sorununuzu yorumlarda belirtebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.