Beyaz Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
868
Beyaz Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Beyaz Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?, Beyaz şarap sirkesinin geçmişi neredeyse şarabın kendisi ve bira kadar eskidir. Ana vatanı Kafkasya’dan, Mezapotamya’ya kadar uzanmaktadır. Esasında içinde alkol ve şeker bulunan her türlü meyveden sirke yapılabilir. Fakat şarap sirkesi istisnadır. Şarap sirkesini hazırlamak için öncesinde üzümlerin şaraba dönüşmesi gerekir. Beyaz şaraptan yapılan sirkede de sadece beyaz üzümlerden elde edilen şaraplar tercih edilir. Beyaz şaraptan yapılan sirke içerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral, uçucu olmayan yağ asidi ve polifenol barındırmaktadır. Faydalı olduğundan ötürü yüzyıllardır tüketilen bir içecektir.

Beyaz Şarap Sirkesi Nasıl Yapılır?

Beyaz şarap, taze beyaz üzümlerden üretildikten sonra birkaç farklı işleme tabi tutulur. İçinde bulunan alkol dönüştürülür ve beyaz şarap sirkesi üretilmiş olur. Endistrüde iki ayrı yöntemle yapılsa da evlerde hazırlanması çok daha kolaydır. Artmış olan beyaz şarabınızı ağzı açık fakat tülbent örtülmüş bir kapta birkaç hafta bekletirseniz beyaz şarap sirkesi elde etmeniz mümkündür.

Beyaz Şarap Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Beyaz şarap sirkesi de diğer tüm sirkeler gibi aynı amaçla kullanılmaktadır. Salatalar, soslar ve yemeklerde tercih edilir. Salamura yiyecek ve turşularda da yer almaktadır. Antiseptik bir özellik gösteren beyaz sirke yeşil yapraklı salata çeşitleri, sebze ve meyvelerin temizlenmesinde kullanılır. Ayda 1 kere olacak şekilde boş çamaşır makinenizi durulama moduna alıp içerisine bir miktar beyaz şarap sirkesi koyarsanız makinenizin temizlendiğini göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.