Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
558
Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?

Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?, Böğürtlen gülgiller familyasından gelen ve taze meyve şeklinde direkt olarak tüketebilen aynı zamanda tatlı ve yemeklerin içerisine de koyulabilen bir meyvedir. Böğürtlen bu şekilde tüketilebiliyor olsa da bu bitkiden yapılan çay, kendine has aroması ve yumuşak içimi sayesinde çok seviliyor. Böğürtlen yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan bu çay, oldukça güzel bir kokuya sahip. Bunun yanı sıra çok kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu çayı, taze böğürtlenle veya kurutulmuş böğürtlen yapraklarıyla hazırlamanız mümkün.

Böğürtlen Çayı Nasıl Demlenir?

Böğürtlen meyvesini yazın sonlarına doğru market ve pazarlarda kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra böğürtlen çayına her mevsim ulaşabilmek istiyorsanız. Aktarlardan kurutulmuş böğürtlen yaprağı tercih edebilirsiniz. Bu yaprakların lekesiz ve en fazla bir yıllık yapraklar olması çayınızın tadı için önem arz etmektedir. Taze böğürtlen meyvesinden çay yapmak için meyveleri kaşık veya havan yardımıyla güzelce ezin. Geriye kalan tüm çekirdekler, posa ve meyvenin suyu yeterli miktarda kaynar suya aktarılıp demlenir. On beş dakika kadar demlediğiniz böğürtlen meyveleri suyun üzerinde bir köpük oluşturabilir. Bu köpüğü kaşık yardımı ile temizleyip çayınızı süzdükten sonra, taze böğürtlen çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Bunun yanı sıra kurutulmuş böğürtlen yaprağı ile hazırlayacağınız çay tarifi, taze meyveliye kıyasla daha kolaydır.

500ml kadar kaynar suya, 1 tutam böğürtlen yaprağı eklemeniz ve demlenmeye bırakmanız yeterlidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, yaprakları önceden kaynatmış olduğunuz suya eklemek. Kaynamaya devam eden suyun içerisine eklediğiniz yapraklar bozulabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.