Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir

26.01.2021
482
Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir, Böğürtlen, böğürtlengiller familyasına ait, taze meyve halinde tüketilen birçok yemek ve tatlının içerisinde yerini alan dondurulan meyveleri her mevsim tatlılar için kullanılabilen bir meyvedir. Böğürtlen aynı zamanda çay saatlerinin de vazgeçilmez bir parçası. Bitki çaylarının içerisinden belki de en çok sevilen böğürtlen çayına gelin yakından bakalım.

Böğürtlen yapraklarının demlenmesi ile ortaya çıkan ve oldukça güzel bir kokuya sahip olan böğürtlen çayı çok seviliyor.  Peki böğürtlen çayı nedir:

Yaz aylarının sonlarına yakın market ve pazarlarda taze olarak temin edilebilen böğürtlen meyvesinin  yapraklarıyla da çay hazırlanıyor.  Kurutulmuş yaprakları çay olarak tüketilebilen böğürtlenin faydaları ise oldukça fazla.  Aktarlardan temin edeceğiniz kurutulmuş yaprakları çay olarak tüketmek yerine taze böğürtlen meyvesi kullanılarak da bir çay elde edebilirsiniz.

Taze böğürtlen meyvesinden çay hazırlamak için böğürtlen meyvelerini havanda veya kaşık yardımıyla ezin. Çekirdekleri meyve suyu ve posası yeterince bir miktar kaynar suyun içine atılıp  demlenmeye bırakılır. En az 15 dakika kadar demlenmiş olan böğürtlen meyvesi  çayınızın yüzeyinde, köpük tabakası oluşabilir. Kaşık yardım bu tabakayı temizledikten sonra taze böğürtlen çayınız hazırdır.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir

  • Antioksidan özelliğine sahip olan böğürtlen çayının düzenli olarak tüketimi,  vücutta mevcut olan zararlı serbest radikallerin vücut dışına atılmasını sağlama etkisine sahiptir.
  • Böğürtlen çayı bağışıklık sistemi dostudur. Özellikle soğuk kış aylarında yakalanılan  soğuk algınlığı,  nezle ve grip gibi hastalıklara karşı koruma özelliği bulunmaktadır.
  • İçerisinde bol miktarda C vitamini barındırır. Kemik dokularının güçlendirilmesini sağlar.
  • Böğürtlen çayı ağız sağlığı için de faydalıdır. Ağız içerisinde meydana gelmiş olan yaraların iyileşmesinde etkilidir. Aynı zamanda nefesi tazeleyici özelliği de vardır.
  • İdrar yollarında oluşan enfeksiyon kaynaklı sorunların önlenmesine yardımcıdır.
  • Kan şekerini düzenleyip dengeler.
  • Kötü kolesterolün düşmesinde etkili olan böğürtlen çayı, tansiyonu da dengeler.
  • Mesanede  meydana gelebilecek Taş oluşumunu  engeller.
  • Cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.