Bozanın Faydaları Nelerdir

25.01.2021
597
Bozanın Faydaları Nelerdir

Bozanın Faydaları Nelerdir, Geçmişi çok eski dönemlere dayanan kış aylarının olmazsa olmazı olan, geleneksel Türk içeceği boza saymakla bitmeyen faydaları ile günümüzde halen sofralarda yerini almakta. Bugün sizlere bozanın saymakla bitmeyen faydalarından bahsedeceğiz. Mısır deri veya bulgur ile hazırlanan bozanın en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendiriyor olması. Besin değeri ve saymakla bitmeyen faydalarıyla, kış ayları için en ideal içeceklerden biri olan boza kontrollü tüketildiği takdirde vücut üzerinde çok olumlu etkilere sahip.

Bozanın Faydaları Nelerdir

  • Kış mevsiminin beraberinde getirdiği en büyük sorunlardan biri olan öksürük için doğal bir çözüm yoludur. Solunum yolları enfeksiyonuna da iyi gelen boza yüksek oranda A, B, C, ve E vitaminleri içerir.
  • Soğuk algınlığına savaş açan boza özellikle çocuklarda, bronşların rahatlamasını ve balgam çıkarımının kolaylaşmasını sağlar. İnatçı öksürükleri bile kısa sürede kesebilen bir özelliğe sahiptir
  • Yeni anneler ve anne adayları için bulunmaz bir nimet olan boza, mineral ve vitamin açısından zengin oluşuyla anne sütünü artırma özelliğine sahiptir.
  • Yeni doğan bebekleri de olumlu etkilemektedir.  Bebeğe anne sütü yoluyla vitamin ve mineral aktarımı, bebeğin daha sağlıklı olmasını  sağlamaktadır. Aynı zamanda anne ve bebeğin kemik yapısının sağlıklı olmasını sağlar.
  • Boza sindiriminde çok iyi bir dostudur içerisindebarındırdığı asitler, mide asit seviyesini dengede tutan ve zararsız asitlerdir. Hazımsızlığın giderilmesinde de etkili olan boza midenin yorulmasını engeller ve bağırsakları temizler.
  • Boza içerisinde bol miktarda B12 vitamini ve mineral barındırır. Bu mineral ve vitaminler cilt ve saç sağlığı için oldukça gerekli ve faydalıdır. Saç dökülmesini engeller kuruyan cildin nemlendirilmesini sağlar cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
  • Özellikle gelişim çağında olan çocukların Kemik gelişimine olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda içerisinde bulunan zengin vitamin ve mineral içeriği yaşlılık döneminde oluşan kemik rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.
  • Bozanın bir diğer özelliği ise enerji veriyor oluşudur. İçerisindeki B vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayarak, kişinin yorgunluk hissetmesini engeller.
  • Boza sporcular için de bu nedenden ötürü  tercih edilen bir içecektir.

Tüketimi doktor kontrolünde tavsiye edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.