Brie Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
905
Brie Peyniri Nasıl Yapılır?

Brie Peyniri Nasıl Yapılır?, Brie peyniri gerek görünüş, gerek tat bakımından adını dünyaya duyurmuş peynirlerden birisidir. Fransa kökenli peynirlerden birisi olan Brie yasalar ile koruma altına alınmış ve peynirlerin kraliçesi olarak bilinmektedir. 50 cm çapında tekerlekler olarak üretilen bu peynir henüz tazeyken gri bir tabakayla kaplıyken peynirin olgunlaşmasıyla kahverengi bir renk alır. Bu kıvamı tutturduktan sonra daha fazla olgunlaşırsa içerisinde yüksek oranda amonyak oluşur. Bu peynirin içi hafif sarı renktedir ve farklı sütler tarafından hazırlanan farklı türleri bulunmaktadır.

Brie Peyniri Nasıl Yapılır?

Brie peyniri çok hassas yöntemlere başvurularak hazırlanır. Bu peynir kaynağının tamamen ya da kısmen alınmış süt ile hazırlanmaktadır. İçine maya ilave edildikten sonra Brie peyniri için özel olarak üretilen delikli bir kepçe yardımı ile kalıpların içerisine aktarılır. Bu kalıbın içinde en az 17-18 saat kadar süzüldükten sonra içerisine çeşitli bakteriler aşılanır ve tuz eklenir. Bu peynir sonrasında 4-5 hafta bir olgunlaşma süresi geçirir.

Brie Peyniri Nasıl Tüketilir?

Brie peyniri kremsi ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Kızarmış ve sıcak olan yiyecekler için üzerine dökülecek olan soslarda kullanılır. Kızartılmış hardallı tavuğun üzerine ince dilimler şeklinde rendelenir dilenirse hellim peynirine benzer bir şekilde kızartılıp tüketilebilir. Sandviçlerin içerisine eklenebilen bu peynir sade bir şekilde de yenilebilmektedir. Ön atıştırmalık ve krakerlerin yanında servis edilmektedir. Şampanya ile uyumlu bir tat yakalayan bu peynir kendine has kıvamı ile anılmaz. Yaban mersini ve böğürtlen marmeladının içinde kullanılır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.