C Vitamini ve Faydaları Nedir

27.01.2021
576
C Vitamini ve Faydaları Nedir

C Vitamini ve Faydaları Nedir, Son zamanlarda bağışıklığı olan etkisi ile adını sıkça duyduğumuz C vitamini askorbik asit veya askorbat olarak da bilinir. Çeşitli gıdalarda barınan veya diyet takviyesi olarak da satılan bir vitamin olan C vitamini, bağışıklık sistemi için ve vücuttaki bazı enzimlerin çalışması için gereklidir. Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini vücutta depolanamaz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktardan fazlası olan C vitamini, idrar aracılığı ile vücuttan atılır. Suda çözünen vitaminlerin küçük bir rezervi vücudumuzda barınır. Buna rağmen meydana gelebilecek olası problemleri engellemek için düzenli olarak alınması gerekir. Beslenmeyi desteklemesi için takviye olarak alınan C vitamini aynı zamanda portakal, ıspanak, çilek, lahana, brokoli, kivi ve biber gibi birçok sebze ve meyve de mevcuttur takviye olarak alınan C vitamini genellikle çinko ve kara mürver ile desteklenir.

C Vitamini ve Faydaları Nedir

  • Bağışıklık sistemi için kritik bir vitamin olan C vitamini, kronik hastalıkların riskini azaltır. Yapılan araştırmalar C vitamini tüketiminin kanda bulunan antioksidan seviyesini yüzde 30’a kadar artırabileceğini söylemektedir. Azımsanmayacak derecede olan bu artış vücudun enfeksiyon ve iltihapla çok daha iyi bir şekilde savaşmasını sağlar. 
  • C vitamini kan basıncını düşürüp, yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasında yardımcı olabilir.
  • Demir eksikliğinin önlenmesinde de önemli bir rol alan C vitamini takviyeleri, demirin vücuttaki emilimini arttırmada etkili olabilir.
  • Beyaz kan hücrelerinin çok daha etkili çalışmasını sağlayan C vitamini, vücudun ve cildin savunma sistemini güçlendirip yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu etkilerinin yanı sıra C vitamini:

  • Ağır fiziksel egzersizler esnasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu korunmasında etkilidir.
  • Kan damarlarının normal fonksiyonunu sürdürebilmesi için lazım olan normal kollajen üretiminde katkısı vardır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.