Cafe Crema Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
353
Cafe Crema Nasıl Hazırlanır?

Cafe Crema Nasıl Hazırlanır?, Büyük Espresso adıyla da bilinen Cafe Crema özellikle 1980’lerde oldukça popülarite kazanmış bir içecektir. Cafe Crema kremalı kahve anlamına gelir. Cafe Crema, Espresso ile aynı şekilde hazırlanmasına karşın daha yumuşak bir içime ve daha yoğun bir kremaya sahiptir. Bunun nedeni çekirdeklerin öğütülme kalınlığıdır. Cafe Crema yaparken demlenen kahve Espressoya nazaran daha kalın bir şekilde öğütülür. Bu demlenme şekli Cafe Cremanın karakteristik özelliğini temsil eder.

Cafe Crema Nasıl Hazırlanır?

Bu kahveyi hazırlamak için Espressoya kıyasla bir miktar da kalın öğütülen bir ölçek kahve kullanılır. Sonraki aşamada portafilter’deki kahve tamperlenir ve makineye koyulur. Elinizdeki kahve olması gerekenden daha inceyse tamperlerken fazla kuvvet uygulamamalısınız. Bu hususlara dikkat ederseniz Espresso makinenizden yaklaşık 30 saniye sonra 180 mililitre kadar Cafe Cremanız çıkacaktır.

Cafe Crema Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu kahveyi hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus su geçiş hızının ayarlanmasıdır. Bu ayarı doğru kalınlıkta öğütülmüş kahve veya kahveniz ince öğütülmüşse onu normalden daha az sıkıştırarak tutturabilirsiniz. Eğer bu aşamalar doğru bir şekilde yerine getirilirse sıcak su çok sıkıştırılmamış iri taneli kahvelerin arasından kahveyi hızlıca demleyerek geçecektir. Yaklaşık 30-35 saniye sonra kahvenin rengi oldukça açık sarı bir renk alacaktır. Bu aşamadan sonra makinede su akışını kesip köpüklü Cafe Cremanızı tüketebilirsiniz.

Cafe Crema Servisi Nasıl Yapılır?

Bu kahve oldukça boğuk kremalı olsa da tadını yumuşatmak için süt, tatlandırmak için krema, krem şanti, çikolata sosu kullanılmamaktadır. Bu nedenle dilenirse içerisine şeker eklenip tüketilebilir. Eğer şekersiz tüketiliyorsa kahvenin yanında brownie, çikolata, cheesecake, tiramusu ve turta ikram edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.