Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
854
Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?

Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?, Camembert peyniri geleneksel yöntemler kullanılarak çiğ sütten üretilmektedir. Günümüzde üretim şekli taze pastörize edilmiş sütten yapılmaktadır ve yağlı peynir türleri arasında yer alır. Şekli, Brie peynirini andırsa da daha küçük kapların içerisinde yapılır. Bu peynirin üzerinde galeta ununu andıran bir küf tabakası bulunur ve kabuğu oldukça kalındır. Bu peynirin öne çıkan özelliği ise sıvı, yumuşak bir yapıda olan iç kısmıdır. Krem peynir ve kaşar peynir arası bir kıvama sahiptir ve sıcak havalarda erir. 18. Yüzyıldan itibaren en fazla aranan ve tüketilen peynirlerden birisi olmuştur.

Camembert Peyniri Nasıl Yapılır?

Camembert peyniri, Brie peyniri gibi çok detaylı işlemlerden geçirilerek üretilir. Pastörize edilmiş ya da çiğ peynirin içerisine peynir mayası koyulur ve koyulaşan süt kalıpların içerisine alınıp tuzlama işleminden geçirilir. Bu kalıplar belirli aralıklarla çevrilerek peynir suyundan arındırılır. Katı bir hal alan peynirin dış kısmı özel kaplamasıyla kaplanarak olgunlaşma sürecine bırakılır. Yaklaşık 3-4 hafta sonrasında tüketime hazır olur.

Camembert Peyniri Nasıl Yenir?

Bu peynir ara öğün ve kahvaltılarda sade bir şekilde veya kızartma işlemine maruz bırakılıp tüketilebilir. Reçel ile uyumlu bir tat yakalayan bu peynir, üzerine reçel dökülüp yenilebilmektedir. Akşam yemeği sonrası şarap veya meyvenin yanında servis edilebilmektedir. Peynirin üzerindeki küflü kabuk ayrıca yağda kızartılıp yenebilmektedir. Çeşitli yemiş ve krakerlerin yanında atıştırmalık amaçlı sunulur.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.