Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

06.02.2021
753
Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir, Kafeinden uzak duranların aklına ilk gelen sorulardan biri kafeinsiz çay nasıl yapılır olmakta. Bugün sizlere bu sorunun yanıtını verirken tüketebileceğiniz çayları listeleyeceğiz. Bütün çay yapraklarında doğal bir şekilde kafein bulunmaktadır. Bu yaprakların bulunduğu oksidasyon düzeylerine göre barındırdıkları kafein miktarı da değişmektedir. 

Siyah çaylar en çok miktarda oksitlenmeye maruz kalan yapraklar olmasına karşın en fazla kafein seviyesine sahiplerdir. En az oksidasyona maruz kalan çaylar ise kafein seviyesinin en alt düzeyde olduğu çaylardır. Mesela Oolong çayı, yeşil çay ve beyaz çay buna örnektir.

Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Bütün çayların az ya da çok miktarda kafein içeriyor olsa da çayınızı kafeinsiz bir şekle getirmeniz de mümkündür. Kafeinsiz çay yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Genellikle birbirinden farklı dört yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin dört farklı yöntemi bulunmaktadır.

Etil Asetat Yöntemi ile Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Doğal kafeinsiz ismiyle de anılmakta olan etil asetat ile işlenen çaylar, tamamen kafeinsizdir. Etil asetat çayın içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Yapılan bu çözelti bir diğer yöntem olan metilen klorür işlemindeki çözücü olarak da kullanılmaktadır. Bu yöntemdeki problem etil asetat ile kafeini yok etme olayından sonra, çayın içerisinden tekrar uzaklaştırılmasının oldukça zor olmasıdır. Bu yöntem ile çay tüketen kişiler çayın kimyasalı andıran bir tada sahip olduğunu hissetmektedirler.

Metilen Klorür ile Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Çayı kafeinsizleştirmek için kullanılan bir diğer yöntem ise, metilen klorürdür. Çayın içerisinde bulunan kafeini ortadan kaldırmak için su metilen klorür içerisine batırılır. Bu yöntem sayesinde aromaların tekrar absorbe edilmesi için su çayın içine geri ilave edilir ve böylece kafein alımı gerçekleşmektedir. Ancak bu yöntem sağlıklı ve en başarılı kafeinsiz değiştirme yöntemi olarak bilinmez. Öyle ki bazı ülkelerde bu yöntemin uygulanmış olduğu çaylar ithal edilmesi yasak olan çaylardır.

Karbondioksit ile Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Çayınızı kafeinsizleştirmek istiyorsanız karbondioksit ile çay kafeinsizleştirme başka bir yöntemdir. Doğal bir yöntem olarak görülen karbondioksit uygulanarak kafein ayrıştırma yöntemi, çayın lezzetini ve faydalarını korumaktadır. Bu yüzden en güvenli metot olarak da bilinmektedir. Bu yöntem uygulanırken doğal bir gaz olarak bilinen karbondioksitin buharlaşması sağlanır. Çayın içerisinde bulunan kafein alınmaktadır. Yüksek sıcaklık ve basınç altında kalan karbondioksit solvent haline bürünür ve kritik olmayan küçük moleküller sayesinde kafein molekülleri çekilir. Bu sayede kafein çay yapraklarından başarı ile ayrıştırılmış olur. Piyasada bulunan kafeinsiz çaylar da genellikle bu yöntem uygulanmaktadır.

Su İşleme Yöntemi İle Çay Nasıl Kafeinsizleştirilir

Su işleme yöntemi de çayı kafeinsizleştirme için kullanabilmektedir. Çok fazla tercih edilmese de başarılı bir yöntem olan su işleme yöntemi lezzet olarak pek beğenilmezse de bir süre boyunca sıcak suya sokulur. Çayın içerisindeki kafein uzaklaştırılır ve ortaya çıkmış olan çözelti karbon filtre adı ile bilinen bir filtreden geçirilmektedir. Sonraki aşamada çayın içerisindeki yağ ve aromaların tekrar emilip alınması için su, çay içerisini yeniden döküp bu yöntemi deneyen kişilerin geri dönüşleri çayın lezzetinin sulandırılmış gibi olduğunu göstermektedir. Buradan anlaşılacağı üzere bu yöntemi kullandığınızda çayın lezzetini beklediğiniz gibi bulamayabilirsiniz. Yine de ev ortamında uygulayabileceğiniz bu yöntem belli bir oranda kafeinden çayınızı arındırabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.