Çeçil Peyniri Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

12.06.2021
621
Çeçil Peyniri Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çeçil Peyniri Almanın Püf Noktaları Nelerdir?, Çeçil peyniri, Iğdır, Erzurum, Kars ve Ardahan çevresinde bolca tüketilen bir peynirdir. Şeklinden ötürü farklı yörelerde tel peynir, dil ve örgü peyniri, saçak peynir isimleriyle tanınır.

Çeçil Peyniri Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu peynir görünüşü itibari ile ipliksidir. Yağı alınmış sütten üretildiği için tuzlu, az yağlı ve yumuşak bir peynir çeşididir. Renk olarak kaşar peynirini andırmaktadır. Kolayca liflerine ayrılabilen bu peynir küflendirilip tüketilebilmektedir. Peynirden insan vücuduna listeria, brusella benzeri hastalıkların geçebildiğini akılda tutmak gerekir. Bu peynir küflendirildikten sonra yenebildiği gibi küflü kısmı ayrılıp geriye kalan küfsüz kısmı da yenebilmektedir. Anbalajlı bir şekilde marketten satın alınıyorsa son kullanma tarihine dikkat edilmeli eğer peynir pastörize değil ise uzak durulmalıdır.

Çeçil Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Bu peyniri seçerken tadı başta olmak üzere kokusuna ve rengine de dikkat edilmelidir. Bu peynir karakteristik yapısı gereği hafif bir ekşiliğe sahiptir. Satın alım esnasında çok yakıcı, keskin, acı veya çok tuzlu bir peynir tercih edilmemelidir. Rengi sarımsı, biçimi iplik şeklindedir. Bu peynirin üretimi çiğ sütten yapıldığından ötürü satın alınmadan önce peynirin pastörize edilip edilmediği öğrenilmelidir.

Çeçil Peyniri Nasıl Saklanır?

Satın alındıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmesi gereken bu peynir, buzdolabının çok soğuk olmayan sebzelik bölümüne konulmalıdır. Kesinlikle buzluk veya derin dondurucunun içerisine konulmaması gereken çeçil peyniri, tuzlu bir peynir oluşuyla raf ömrü diğer peynirlere kıyasla daha uzun olan bir peynirdir. Bu peyniri içinden havası alınabilecek bir kabın içerisinde saklamak en mantıklı yöntemdir. Bu sayede hava ile teması kesilen bu peynir daha uzun bir raf ömrüne sahip olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.