Chai Çayının Faydaları Nelerdir

27.01.2021
246
Chai Çayının Faydaları Nelerdir

Chai Çayının Faydaları Nelerdir, Hindistanda neredeyse herkesin tarafından tüketilen chai siyah çayın aromatik ve lezzetli bazı baharatlarla harmanlanması ile ortaya çıkan bir çay çeşidi. Lezzeti tüm dünyaya yayılmış olan bu çay özellikle süt ile hazırlandığında tatlı isteğini bastıran ve güzel kokusuyla insanı adeta büyüleyen bir lezzete sahip. Özellikle Soğuk kış günlerinde bir kupa chai insanın içini ısıtabilecek niteliğe sahiptir. Ülkemizde mistik chai olarak da bilinen bu çay genellikle küçük paketlerde demlenmeye hazır bir şekilde satılır. İsterseniz suyla isterseniz de sıcak süt  ile demleyebileceğiniz bu çayı, dilerseniz de  yarı süt yarı su oranı ile de hazırlayıp tüketebilirsiniz. Her şekilde lezzetli olan bu çayın içerisinde bulunan baharatlarla beraber oldukça fazla faydası bulunmakta. Gelin bu faydalara yakından bakalım.

Chai Çayının Faydaları Nelerdir

  • İçerisinde kakule, zencefil ve tarçın barındıran bu çay antioksidan ve fitokimyasal barındırır. Bu özelliği sayesinde kanser önleyici özellikler taşır. Öyle ki bu çayın düzenli kullanımı bağırsak ve mide kanseri riskini azaltıcı etki göstermekte.
  • Birçok güçlü baharatın kombinasyonu olan bu çay içerisindeki zencefil sayesinde vücudun savunma sistemini desteklerken, özellikle soğuk kış günlerinde hissedilen bitkinlik hali içinde birebir.
  • Bu çayın içerisinde bulunan, tarçın ve zencefil hormonları düzenleyip kadınların regl döneminde hissettikleri sancılar üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Sıcak sütün içerisinde demlenmiş olan chai çayı, aromatik tadı ile bu dönemlerde yaşanan tatlı isteğini de önleyecektir.
    Chai kan şekeri seviyesinde olumlu değişimlere sebep verir. Düzenli kullanılması halinde Tip 2 diyabetin engellenmesinde rol alabilir. Bu çayın kısa vadede kullanımı ise şeker isteğinin azalması sayesinde kan şekeri kontrolünün sağlanabilmesidir.
  • Şişkinlik ve gaz problemleri ile baş etmede mide aktivitelerini de düzenleyen bu çay sindirim sistemi içinde olumlu etkilere sahiptir.
    Bunca faydasının yanı sıra her çayda olduğu gibi chai çayını da uzman kontrolünde, doğru şekilde ve doğru miktarda tüketmelisiniz. Günlük ortalama 2 fincan chai çayı tüketmeniz uygundur.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.