Cheddar Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
1.298
Cheddar Peyniri Nasıl Yapılır?

Cheddar Peyniri Nasıl Yapılır?, Cheddar peyniri, genellikle inek sütünden üretilir ve ismini İngilterenin, Cheddar bölgesinden alır. Bu peynir sert ve yapılı bir yapıya sahiptir ve tadı biraz ekşidir. İngiliz mutfağında yeri geniş olan bu peynir artık tüm dünyada üretilmeye ve tüketilmeye başlamıştır. Cheddar Peyniri hafiften, orta ekşiliğe kadar aroma çeşitlerine sahiptir. Orijinal rengi kirli beyaz veya sarı olsa da günümüzde daha cazip olması için içerisine kırmızı biber yağı veya gıda boyası ilave edilerek turuncu bir renkte satılmaktadır.

Cheddar Peyniri Nasıl Yapılır?

Üretiminde geleneksel olarak çiğ süt kullanılır ve hayvan mayasıyla üretilir. Mayalanmış olan çiğ süt kesilir ve pıhtılaşır. Toplanan bu pıhtılar kalıp şeklinde kesilerek tuz yardımıyla yoğurulur. Peynir altı suyunu gidermek için preslenir. Son aşamada olgunluğa ulaşması için siyah bal mumu veya kumaş ile kaplanır sabit bir sıcaklıkta bekletilir. Bu peynir tekerlekleri haftada en az bir kere döndürme ve pres işlemine maruz kalır.

Cheddar Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Cheddar peyniri özel bir aromaya sahiptir ve birçok yemeğin içerisinde yardımcı malzeme olarak yer alır. Pizzalarda tercih edilen bu peynir cheeseburger ve hamburger gibi yiyeceklerin içerisinde yer alır. Dilimlenmiş bir şekilde üretilen Cheddarlar tost yapımında tercih edilir. Cheddar sos süt, un ve rendelenmiş cheddar peyniri ile yapılmaktadır. Izgaraların yanında servis edilmektedir. Başta fast-food olmak üzere alkollü içeceklerin yanında da tüketilebilen bir peynirdir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.