Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir

25.01.2021
520
Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir

Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir, Hem tok tutup, hem sağlığınıza fayda verir. Uzmanlar tarafından sıkça önerilip diyet listelerinin baş tacıdır. Kavrulmuş fındıklara göre kavrulmamış fındıklar 2 kat daha fazla antioksidan içerir.

Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir

  • İçerisinde, bol miktarda bulunan lif, yüksek yağ ve protein tokluk hissi verir. Diyetisyenler, diyet listesini hazırlamadan hemen önce ara öğünlerde 5-6 fındık yemenizi önerirler. Aşırı yemeyi önler, kalori alım düzeyini korur. Gereğinden fazla fındık tüketmek, kilo artışını önlenemez hale getirir.
  • E vitamini açısından yüksek bir değere sahip olan fındık yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kırmızı kan hücrelerini parçalayarak anemi riskini ciddi oranda azaltır. Soğuk algınlığı, ateş, doğru kan dolaşımı, diğer hastalıkların oluşum riskini azaltır.
  • B6 vitamini bakımından zengin bir besindir. Sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için serotonin, epinefrin ve melatonin gibi hormonların salgılanması B6 vitamini sayesinde olur.
  • İyi bir lif kaynağı olan fındık, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına katkıda bulunur. Alınan lif sayesinde mide içinde öğütme daha kolay bir hale gelir.
  • Fındığa bir magnezyum kaynağı diyebiliriz. Magnezyum vücuda giren ve çıkan kalsiyum miktarını düzenler. Doğru miktarda kalsiyum aldığınız zaman kas kasılmaları oluşturur ve kaslarınıza ihtiyaç kalmadığında dinlenmelerine izin verilir. Bu sayede kas gerginliği kalmaz, kaz yorgunluğunu, spazmı, kramp ve ağrıları önler. Yüksek magnezyum seviyesi kas gücünü arttırır. Kalp hastalarına da iyi gelen magnezyum kalp ritminin bozulmasına engeldir. 220 gram magnezyum 100 gram fındıkta bulunabilir
  • Güçlü bir antioksidan olan fındık vücuttaki hücreleri yenileme ile kalmaz. Tümörlü ve DNA’sı bozuk olan hücreleri de azaltarak kanser riskini azaltır. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol, prostat ve meme kanseri riskini azaltır
  • Fındığın içinde kaempferol, kuersetin, proantosiyanidinler gibi fitokimyasal maddeler vardır. Bu fitokimyasal maddeler arasından birkaçı flavonoidler grubunda bulunur. Flavonoidler ne işe yarar diye sorabilirsiniz flavonoidler beyin sağlığını destekler. Amino asit bakımından zengin olan fındık zihinsel ve psikolojik olarak kişinin kendisini zinde hissetmesini sağlar. 
  • Günlük diyetlerine fındık ekleyen diyabet hastaları iyileşme görmüştür. Lifli bir besin olan fındık sadece sindirimi değil. Aynı zamanda kan şekerini de düzenler yani diyabet riski ortadan kalkar. 
  • Fındığın sahip olduğu antioksidanlar cilde zarar verebilecek, serbest radikaller ile mücadele eder. Bu sayede cildiniz daha sağlıklı görünür. Aynı zamanda bazı ışınların sebep olduğu deri kanserinden cildi korur. E vitamininden aldığı destekle de ölü hücreleri ortadan kaldırması sayesinde daha sağlıklı ve daha genç görünebilirsiniz.
  • İyi bir lif kaynağı olan fındık sindirime çok destek olur.Sindiriminde daha iyi çalışabilmesi için lif kaynağına ihtiyacı olur. Doğal olarak aldığınız lif kaynakları sayesinde öğütme daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışması sayesinde kabızlık ve ishal gibi sorunlardan kurtulursunuz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.