Çilek Sirkesi Nasıl Yapılır?

10.06.2021
582
Çilek Sirkesi Nasıl Yapılır?

Çilek Sirkesi Nasıl Yapılır?, Çilek, Gülgiller familyasından gelmekte olan ve özellikle yaz aylarının favori meyvelerinden birisidir. Çilek sirkesi ise bu meyveden yapılan şifalı bir sirke çeşididir. Çilek meyvesinin farklı türlerinden üretilen bu sirke birçok şifalı özelliğe sahiptir ve halk arasında tercih edilir.

Çilek Sirkesi Nasıl Yapılır?

Çilek sirkesi, nane ve nar sirkesine benzer bir şekilde evde kolaylıkla hazırlanan sirkelerden birisidir. Bu sirkeyi hazırlamadan önce aynı boyda çilekler tercih etmeli ve hormonlu genetiği değiştirilmiş çileklerden kaçınmalısınız. Çileklerinizi sirke yapmadan önce üzerinde bulunan kimyasallardan arındırmak için güzelce yıkamalısınız. Kavanoza aldığınız çileklerinizi bir miktar ezip mayalanma aşamasına hız kazandırmak için üstüne toz şeker ilave etmelisiniz. Yaklaşık olarak 40 gün beklemesi gereken bu sirke keskin bir koku salgılamaya başladığında tüketime hazır demektir. Hazırlık aşamasında ve sonrasında sirkenizi muhakkak karanlık bir alanda tutun. Aynı zamanda muhafaza edeceğiniz kavanozun koyu renk ve cam olmasına dikkat edin.

Çilek Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Tatlı bir meyveden yapılan bu sirke doğal olarak tatlı ve ekşi bir aromaya sahiptir. Diğer sirkelere benzer bir şekilde çorbalarda kullanılabileceği gibi salatalara da eklenebilecektir. Çilek sirkesini diğer sirke çeşitlerine benzer şekilde suya eklemeden aç karnına içmelisiniz. Sade bir şekilde tüketecekseniz içerisine limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz. Bu sirke diğer sirke çeşitlerine karşı su ile karıştırılmaz ve aç karnına içilir. Cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunan bu sirkeyi doğal cilt maskesi yaparken kullanabilirsiniz. Ayrıca tonik olarak ta yüzünüze sürebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.