Çinekopun Faydaları Nelerdir

23.01.2021
1.252
Çinekopun Faydaları Nelerdir

Çinekopun Faydaları Nelerdir, Lüfer ailesinden gelen çinekop ailenin en küçük üyesi olmasına karşın en fazla tercih edilen ve sofralarda yerini alan orta boy balıklardandır. Yaz aylarında hayatını Karadeniz’de sürdüren çinekop kış aylarının gelişi ile birlikte Marmara ve boğazlara göç ederek lezzetlenir, yağlanır. Çinekop adeta bir mineral ve vitamin deposudur. Birazdan bahsedeceğimiz faydalarından haberdar olduktan sonra onu sofralarınızdan ne eksik etmeyeceksiniz. Gelin çinekopun faydalarına göz atalım.

Çinekop Nasıl Pişirilir, Nasıl Temizlenir adlı makalemize göz atmayı unutmayın. Bu balığın nasıl ayıklanacağı hakkında bilgi almak için bu yazımıza muhakkak göz atın.

Çinekopun faydaları nelerdir

  • Çinekop kalp ritmini düzenler ve bu sayede kalp krizine karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Çinekop özellikle gelişim çağında olan çocuklar için oldukça faydalı bir besindir büyüme çağındaki çocukların gelişimine  olumlu bir etkisi vardır
  • Şeker hastalığına karşı tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır.
  • Depresyondan koruyucu özellikleri vardır.
  • Çinekop hafızayı güçlendirmekte rol oynar. Şizofreni, alzheimer, bunama gibi kaynağı beyin olan hastalıkların tedavisinde faydalı etkileri vardır.
  • Kolesterolü dengelemekte ve tansiyonu düşürmede etkilidir.
  • Zihinsel ve bedensel gelişim de katkıları vardır, kemik ve diş gelişimini destekleyen bir besindir.
  • Kanın pıhtılaşma sorununa karşı önleyicidir. Hücre koruyucu özelliği dolayısıyla dokuların erken yaşlanmasının önüne geçer.
  • Sindirim ve sinir sistemine korumada rol oynar.

Çinekopun besin değeri nedir

Çinekop 100 gramında ortalama 144 kalori 32 gram kadar protein ve 1.6 gram kadar yağ barındırır. Yüksek protein oranı, buna karşın düşük kalorili olması ve Omega 3 gibi sağlıklı yağlar içermesi dolayısıyla diyet sofralarının olmazsa olmazı olan besinlerden biridir. Vücudun fonksiyonları için gerekli yağlardan biri olan omega-3 bakımından oldukça zengin bir balıktır. Tam olarak 1100 miligram Omega 3 içeriği ile duyulan Omega 3 ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Öte yandan B12 vitamini bakımından da oldukça zengindir. Vücudun günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Ayrıca çinekop A vitamini bakımından da oldukça zengin bir balıktır. Besin değerleri bakımından bu kadar zengin olan çinekopa sofralarınızda kesinlikle yer vermenizi tavsiye ederiz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.