Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
1.522
Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?

Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?, Bilimsel adı Achillea Millefolium olan ve papatyagiller familyasından gelen bir bitkidir. Bu bitkinin çayı ise çiçek ve kabuklardan elde edilmektedir. Kendine has beyaz ve kırmızımsı çiçekleri olan civaperçemi otu, dağ yamaçları ve yol kenarlarında oldukça sık karşılaştığımız bir bitki türüdür. Tek dallı dik gövdesi ve yumuşak tüylü yaprakları ile onu ayırt etmek oldukça kolaydır. Ülkemizde geleneksel halk hekimliğinde yer edinen bu ot iyileştirici özelliğiyle bilinmektedir. Çok yıllık ve dayanıklı bir bitkidir. Bahar aylarında başlayan büyüme serüveni, mayıs ve ekim aylarında tam olarak olgunlaşması ile son bulur. Yapraklarının arasında rozet biçiminde çiçek kısmı büyümektedir. Bu bitki toplanırken, güneşin en dik açıyla geldiği öğle saatlerinde toplanmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda toplarken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, vitamin bakımından daha zengin olan yeni çiçek vermiş yaprakları tercih etmenizdir. Toplamış olduğunuz civan perçemi yapraklarını gölgelik bir alana serip kurutabilirsiniz ve sonrasında hava almayacak bir biçimde saklayabilirsiniz. Işık görmemesi önemli bir husustur.

Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?

Civanperçemi çayı, civanperçemi bitkisinin taze ve kurutulmuş yapraklarından, kabuğundan, tohumlarından hazırlanabilmektedir. Taze bir şekilde civan perçemi çayı hazırlamak isterseniz, 250 mililitre kadar suya, iki çay kaşığı bitki eklemeniz gerekir. Bu çayı kabuk ve tohumlardan yapacaksanız, aynı şekilde bir bardak suya, iki çay kaşığı tohum, bir çay kaşığı kabuk olarak hazırlayabilirsiniz. Hazırlarken en öncesinde suyu kaynatıp altını kapatmalısınız. Sonrasında içerisine civanperçemini eklemelisiniz. 5 dakika kadar demlendikten sonra civanperçemi çayınız servise hazırdır. Bu çayı hazırlarken kaynamaya maruz bırakmamanız bir diğer önemli husustur. Demleme yöntemiyle yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.