Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

18.02.2021
442
Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?, Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazında olan civanperçemi otu, son derece faydalıdır. Alternatif tıpta ilaç yapımında sıklıkla başvurulan bu etkili bitkinin çayı da bir o kadar faydalıdır. Özellikle son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmış bu çayın faydalarına bakacağız. Kokusu oldukça etkileyici olan civanperçemi otu özellikle sonbahar aylarında yetişmektedir. Bu bitkiden demlenen çay, hem lezzetli hem de sağlığa faydalıdır. Bunun yanı sıra çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Kaynamış olan suya attığınız bir tutam civanperçemi on dakika sonra tüketilmeye hazır hale gelecektir. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan civanperçemi uzun yıllardır, insanlık tarafından kullanılan şifalı bitkilerdendir. Bu bitkinin en yaygın tüketim şekli ise, çayı demlenerek içilmesi olmuştur. Antik çağlardan bu yana, farklı kültürler tarafından cilt yaraları, sindirim sistemi problemleri, iltihaplar ve ağrılar gibi hastalıkların tedavisinde alternatif tıp alanında başvurulan bir bitkidir.

Halk arasında binbir yaprak otu, kandil çiçeği, marangoz otu gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Bu bitkinin yetişmesi otlaklarda ve yol kenarlarında, tarlalarda kendiliğinden gerçekleşir. Özellikle tahılların içerisinde kümeler şeklinde yetişen ve sarı beyaz çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Antienflamatuar ve antiseptik etkileri ile de antik çağlardan beri bitkisel ilaç olarak tercih edilen civanperçemi özellikle iltihap ve enfeksiyon problemlerine iyi gelmektedir. Keskin bir koku ve acı bir tada sahip olsa da bu ot, sağlığa oldukça faydalı nitelikler taşımaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali içerisinde taşımaktadır. Başlıca iyi geldiği rahatsızlıklar yüksek ateş benzeri enfeksiyonlu hastalıklar, soğuk algınlığı ve kanamalı hastalıklardır.

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Yatıştırıcı bir etkiye sahip olan bu çay, uykusuzluk ve kaygı bozukluklarına iyi gelmesiyle bilinmektedir.
  • Mide rahatsızlıklarına karşı içilen bu çay, iyileştirici etkiye sahip olduğu için ülser, mide kanseri ve mide kanamalarında tercih edilmektedir.
  • Cilt bakımı için de tercih edilen civanperçemi çayı, sivilce tedavisinden sonra ciltte kalan hasarların giderilmesinde faydalı olan bir çaydır.
  • Çay olarak hazırlanan civanperçemini düzenli olarak bir şekilde cilt üzerine uygularsanız bu izlerden kısa bir süre içinde kurtulmanız mümkün olmaktadır.
  • Gaz söktürücü ve iştah açıcı özelliğiyle, bağırsak hareketlerini hızlandırıp kabızlığı gidermektedir. Aynı zamanda hazımsızlığa iyi gelmesiyle bilinen bir çay türüdür.
  • Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı da kullanılabilen bu çay, doğal bir ateş düşürücü ve doğal bir balgam söktürücüdür.
  • Aynı şekilde migren ağrıları, baş dönmesi, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları içinde faydalı bir bitki çayı olduğu düşünülmektedir.
  • Nefes darlığı ve solunum yolu iltihaplanmalarında tavsiye edilen bitkilerden birisidir.
  • Civanperçemini demleyip çay olarak içtiğinizde, solunum yolu enfeksiyonlarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Sindirim sistemine faydalı olan bu çay, düzenli olarak tüketilirse mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenler, sindirim sistemini rahatlatır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.