Civil Peyniri Nasıl Tüketilir?

12.06.2021
1.681
Civil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Civil Peyniri Nasıl Tüketilir?, Civil peyniri, Erzurum yöresine özgü ve tel şeklinde üretilen peynirlerden birisidir. Yağı alınmış sütten üretilmektedir ve farklı yörelerde dil peyniri, tel peynir, çeçil peyniri, saçak peynir gibi isimler ile bilinir. Bu peynir çiğ sütten üretilmektedir. Ekşi tadını sütün bir süre bekletilmesinden alan bu peynir yumuşak bir kıvama sahip olur tel tel ayrılır. Kendine has hafif ekşimsi tadı ile bilinir.

Civil Peyniri Nasıl Seçilir?

Bu peynir Karadeniz ve Doğu Anadolu oldukça rağbet gören bir peynirdir. Üretim sonrası uzun süre tazeliğini koruyamayan bu peynir özel paketlemelerin içinde şarküteri ve marketlerde bulunmaktadır. Bu peynirin üretimi ilkbahar aylarında artış kazanmaktadır. Organik gıda satışı yapan siteler üzerinden de satın alınabilir. Bu peynirin bekletilip küflendirilmiş haline kerti peynir, göğermiş peynir, hişil peynir veya küflü peynir denilir. Civil peynirini satın alırken üzerinde küf varsa yeşil renkli olması gerekmektedir. Eğer üzerinde siyahımsı küfler bulunmaktaysa bu küfler peynirde olmaması gereken küflerin peynire bulaştığını gösterir ve sağlık için tehlikelidir.

Civil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Bu peynir farklı yörelerde farklı bir tüketim şekline sahiptir. Erzurum taraflarında lavaş ekmeğe sarılır ve akşam yemeğinden sonra içilen çayın yanında afiyetle tüketilir. Bu peynir kahvaltı sofralarında da yer edinir. Tuzlu bir yapıya sahip olan bu peynir, tüketilmeden önce sıcak suda tuzundan arındırılmalıdır. Bu peynir erimeye uygun olduğu için tatlıların üzerine eklenebilmektedir. Evde yapılan börek ve pizzaların içerisine eklenmektedir. Düşük bir yağ oranına sahip olan bu peynir, diyet yapanlar tarafından da gönül rahatlığıyla tüketilebilmektedir.

Civil Peyniri Nasıl Saklanır?

Bu peynir çabuk bozulan bir peynir çeşididir. Bu nedenle saklama yöntemleri otlu peynire benzer bir şekilde gelenekseldir. Taze civil peyniri kilo ile satın alınmışsa lor peyniriyle karıştırılıp saklama kutularının içine bastırılabilir veya tuzlu suda salamura yöntemiyle muhafaza edilebilir. Marketlerde ambalajlı satılan civil peyniri ise kendi kutusunun içinde saklanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.