CLA (Yağ Yakıcı) Faydaları Nedir

05.02.2021
542
CLA (Yağ Yakıcı) Faydaları Nedir

CLA (Yağ Yakıcı) Faydaları Nedir, Son zamanlarda adını sıklıkla kilo kaybı ve bağışıklık güçlendirmesi ile duyuran CLA nedir açıklıyoruz. Bir tür omega-6 yağ asidi olan CLA, Konjuge linoleik asit adı ile de bilinmektedir. İnsan vücudunda üretilemeyen bu CLA daha çok et ve süt ürünleri sayesinde vücuda alınabilmektedir.  Vücudun CLA eksikliği çekiyor olması, kilo alımına neden olan etkenlerden birisi olabilmektedir. Bunun sebebi CLA’nın metabolizma üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır.

CLA Nedir, CLA (Yağ Yakıcı) Faydaları Nedir

 1. CLA’nın bilinen en belirgin etkisi yağ yakımı ve zayıflama üzerine olandır diyebiliriz. Özellikle karın bölgesine oluşan yağlanmanın giderilmesi ve kas-yağ oranının dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. İnsülin duyarlılığının artması ile beraber yağ asitleri, yağ dokusu yerine kas hücrelerine geçebilmektedir.
 2. Aynı zamanda bir uzman tavsiyesi ve belirli bir takip sistemi ile beraber CLA kullanmanız, kolestrol ve trigliserit seviyeniz yüksek ise, bunu düşürmenize yardımcı olabilmektedir.
 3. İnsülin direnci, yetişkin diyabetine yol açmaktadır. İnsülin direnci artırımı ve kilo kontrolünün sağlanması için CLA takviyelerini bir uzman kontrolünde kullanabilirsiniz.
 4. Vücuttaki kas oranının artması metobalizma hızını arttırmakta ve daha fazla yağ yakılmasını sağlamaktadır. CLA kas artışını destekleyebilir.
 5. Özellikle belli bir yoğunlukta fiziksel aktivitede bulunuyorsanız, yani sporcuysanız CLA kilo verimi ve form korunması için tercih edilebilmektedir. Metabolik hızı arttırma etkisine sahiptir.

CLA Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

 • Başta süt, tereyağı, peynir gibi süt ürünlerinde, (tam yağlı olan ürünlerde diğer yağ oranlarına nazaran daha çok CLA bulunmaktadır.)
 • Mantar türleri
 • Özellikle otla beslenen hayvanlardan elde edilen süt ürünleri.
 • Kuzu, hindi eti
 • Aspir yağı
 • Soya yağı
 • Mısır yağı

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.