Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?

12.06.2021
1.764
Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?

Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?, Çökelek yoğurt veya sütün yağının kaynatılmasıyla elde edilir. Oldukça hafif ve değerli bir peynir türüdür. Anadolu’da keş, kesik, ham çökelek, ekşimik, torak isimleri ile anılır. Çökelek ülkemizin farklı yörelerinde farklı yöntemlere başvurularak yapılır. Örnek vermek gerekirse, Antalya yöresinde uzun süre dayanması için zeytinyağının içerisinde tutulur. Tarsus’ta üretimi küplere basılarak yapılır. Hatay yöresinde ise kekik, tuz, kırmızı biber ve baharatlar eklenip sonrasında kurumaya bırakılır. Doğu Anadolu bölgesinde ise Erzincan ve Malatya civarlarında deri içerisinde muhafaza edilen çeşidi oldukça popülerdir. Çeşitli özel otlarla beraber keçi tulumunun içerisine basılan çökelen toprağa gömülerek saklanır.

Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?

Çökelek hafif ve tuzsuz peynir sevenler için oldukça hafif bir alternatiftir. Geleneksel yöntem ile hazırlanan çökelekte yayık kullanılmaktadır. Yayık yardımıyla yoğurdun yağı alınır ve sonrasında kalan ayran pişirilip suyundan ayrılır. Geriye kalan malzeme bez veya bezden yapılmış olan torbanın içerisine konulur. Üzerine ağırlık yerleştirildikten sonra kalan suyundan çıkarılan çökelek tüketime hazırdır. Günümüzde tercih edilen modern yöntemde ise bir tencerenin içerisi süt ile doldurulur. Kısık ateşte kaynatılan sütün içine bir miktar limon suyu ilave edilir. Limonun içerisinde barındırdığı asit sütü topaklaştırır ve kesilmesini sağlar. Yüzeye çıkan malzeme süzgeç veya tülbent yardımıyla süzülerek çökelek hazırlanmış olur.

Çökelek Peyniri Nasıl Tüketilir?

Çökelek yörük geleneğinin önemli bir parçasıdır. Klasik, Türk mutfağında kullanım alanı oldukça geniş olan bu peynir kavurma, pide, sac böreği, kömbe, peynir salatası gibi yemeklerin içerisinde yer alır. Kahvaltı sofralarından akşam yemeklerine dek birçok alanda severek tüketilen peynirler arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.