Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

07.06.2021
515
Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?, Çörek otu, Düğünçiçeği familyasından olup 14 tür kapsamakta olan bir bitkidir. Yıllık bir bitki olup tarlada yetiştirilenleri 40cm’ye kadar uzayabilmektedir. Bitkinin dallarında bulunan kapsüllerden minik siyah tanecikler çıkarılmaktadır. Çörek otunun içerisinde yüzde yirmi bir oranında protein, yüzde otuz sekiz oranında karbonhidrat ve yüzde otuz beş oranında bitkisel yağlar bulunmaktadır. İçerisinde çeşitli uçmayan yağları bulundurmaktadır. A, B, B2, C vitaminlerinin yanı sıra linoelik asit (omega 3, omega 6), palmitik asit, oleic asit, sodyum, fosfor, potasyum, demir, bakır, çinko, kalsiyum barındırmaktadır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

  • İdrar söktürücü bir özelliğe sahip olan çörek otu yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler için de faydalıdır. Tansiyon düşürücü etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu vücut direncini yükselterek vücudu mikroplara karşı korumakta ve iltihap oluşumunun önüne geçmektedir.
  • Bronşit hastalığına karşı faydaları bilinen çörek otu aynı zamanda alerjik hastalıklar için yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasına karşı çörek otu antioksidan bir özellik göstermektedir.
  • Reflü, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelen çörek otu mide zarını korumaktadır.
  • Antioksidan özelliğine sahip olduğu için böbrek ve karaciğeri korumasının yanı sıra kalp ve damar hastalıkları için de koruyucu etki gösteren besinlerden birisidir.
  • Kan şekerini kolesterolü düşürmesinin yanı sıra şeker hastalığında da  tüketimi tavsiye edilen gıdalardan birisidir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.