Dağ Çayı Nasıl Demlenir?

18.02.2021
1.055
Dağ Çayı Nasıl Demlenir?

Dağ Çayı Nasıl Demlenir?, Dağ çayı ülkemizde sık sık karşılaştığımız ve görünüşü dolayısıyla ada çayına benzetilmekte olan bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki olan bu çay ülkemize Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Ege, Marmara bölgelerinde, orman içlerinde, dağ eteklerinde, çalılıklarda, adı üstüne dağlarda yetişmektedir. Halk tarafından yayla çayı adıyla da bilinen bu bitki ada çayı bitkisine görüntüsü ile benzemekte olsa da yapı olarak daha sert olduğu için kolayca ayırt edilebilmektedir. Boyu bir metreye kadar uzanabilirken, yaprakları ise iki-üç santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Kendine has açık yeşil, gri tonlarındaki bir renge sahiptir. Vücuda oldukça faydalı olan esansiyel yağlar barındıran bu bitki ilaç yapımında bile kullanılmıştır. Kurutulmuş bitkisine aktarlardan ve doğal ürünler satan marketlerden kolayca erişilebilmektedir.

Dağ Çayı Nasıl Demlenir?

Dağ çayını demlemenin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. İlk yöntem kaynatıp kenarda beklettiğiniz sıcak suya, dağ çayı eklenmesi ve beş-on dakika demlenmesidir. Sonrasında süzüp tanelerine ayırdığınız çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz. Bir süre daha ılımasını bekledikten sonra, içerisine bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu çayı hazırlamanın ikinci yöntemi ise günümüzde pek tavsiye edilmese de sert yapılı bitkiler için kullanılan, doğrudan kaynatma yöntemidir. Bir su bardağı kadar oda sıcaklığında su ve bir avuç dağ bitkisi tencereye veya demliğe alınır. Beraber beş dakika kaynatılır. Yukarda bahsettiğimiz gibi Süzüp tanelerini ayırdığınız çayınızı, bal ve limon takviyesi ile tatlandırıp afiyetle içebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.