Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

07.06.2021
674
Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?, Defnegiller familyasının laurus cinsinden gelmekte olan bir bitkidir. Akıllarda dört mevsim boyunca yeşil yaprakları ile kalan bu bitki aroma katması için kullanılmaktadır. Ülkemiz tarafından Akdeniz Defnesi adı altında bilinmektedir.

  • Defne yaprağı aromatik bir kokuya sahiptir. Bu nedenle özellikle balık ve et yemeklerinde lezzet katması için tercih edilmektedir. Bilhassa et yemeklerinde kullanılacak sosların arasında yer alan defne yaprağı marine amaçlı balık yemeklerinde kullanılmaktadır ve pilavların içerisinde de yer alır.
  • Mutfakta tüketiminin yanında defne yaprağı bir bitkisel ilaç amacı ile de tüketilmektedir. Taze bir şekilde toplanan defne yaprağından elde edilen su aracılığı ile saç ve vücut yıkanmaktadır. Civanperçemi yaprakları gibi kurutulan defne yaprakları çay gibi tüketilebilmektedir. Öğütülüp toz haline gelmiş olan defne yaprağı merhem olarak kullanılır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.