Dil Füme Nasıl Yapılır?

08.03.2022
985
Dil Füme Nasıl Yapılır?

Dil Füme Nasıl Yapılır?, Büyükbaş ve küçükbaş hayvan dillerinin temizlenip, salamura işleminden geçirilip, pişirilip, tütsülenmesiyle sonuçlanarak ortaya çıkan bir üründür. Genellikle sığır dili kullanılmaktadır. Uzun süre saklanabilmesi için tercih edilen pişirme yöntemlerindendir. Eskiden bir saklama yöntemi olan tütsüleme şimdi ise lezzeti için tercih sebebi oluyor.

Dil Füme Nasıl Yapılır?

Seçilen dillerin çok iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. 1 gün boyunca tuzlama işlemine geçilir. Tuz dolu kabın içerisinde 1 gün boyunca bekletilir. Tuzdan arındırılarak salamura işlemine geçmek üzere salamura suyuna yatırılır. 20 gün boyunca bu suda bekletilir. 20 gün sonunda su iyice su ile temizlenir ve büyükçe bir tencerede derin bir suda 4 saat boyunca pişirilir. Pişirme işi buharlı fırınla yapılabilmektedir. Tütsüleme işlemine geçirilmek üzere tütsü fırınına asılır. 1 gün boyunca islenir ve tüketilmeye hazır olur.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.