Dil Peyniri Nasıl Tüketilir?

12.06.2021
1.143
Dil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Dil Peyniri Nasıl Tüketilir?, Dil peyniri, Erzurum ve Kars yöresine ait bir peynir çeşididir. Civil peynirine benzer peynirlerden birisidir. Lifli bir yapıya sahip olan bu peynir, hazırlanma aşamasında tam yağlı koyun sütünden hazırlanmaktadır. Şekli ve yapısı civil peynirini andırsa da bu peynir civil peynirinden daha tuzsuzdur. Süt tadının yoğun hissedildiği bu peynir tuzsuz oluşundan dolayı uzun süre muhafaza edilememektedir. Kıvamı kaşar peynirinden daha yumuşak olup kesildikten sonra tel parçalara ayrılmaktadır. Mozarella peynirine benzetilen dil peyniri halk arasında künefe peyniriyle de anılmaktadır.

Dil Peyniri Nasıl Saklanır?

Bu peynir içerisinde az miktarda tuz barındırdığı için çok uzun ömürlü değildir. Genel olarak küçük paketler içerisinde satışa sunulan dil peyniri alındıktan kısa süre sonra tüketilmesi tavsiye edilen bir peynirdir. Bu peyniri buzdolabında hava alan bir bölmede muhafaza etmek gerekir. Buzdolabına yerleştirmeden önce dışına pamuklu bir bez sarılırsa daha uzun süre dayanacaktır. Belirli aralıklarla kontrol edilmek üzere buzdolabında 10 gün kadar saklanabilmektedir. Peynirin sarıldığı bez kontrol edilmeli ve nemlendiği görüldüğünde değiştirilmelidir.

Dil Peyniri Nasıl Tüketilir?

Mutfakta geniş bir kullanım alanına sahip olan dil peyniri, kremsi, az tuzlu tadı ve kolay eriyen yapısı ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmesidir. Tek başına tost için kullanılmasının yanı sıra farklı peynirlerle de karıştırılabilmektedir. Kolay erimesinden ötürü pastırmanın yanında güzel bir uyum yakalayan dil peyniri ev yapımı pizzaların içine de konulabilmektedir. Dil peynirinin yanında zeytinyağı ve taze fesleğenin en güzel eşlik edicilerden olduğunu söyleyebiliriz. Kuymak başta olmak üzere çeşitli yöresel yemeklerinin içerisine konulmasının yanı sıra mozerella peyniri ile aynı işlevde olan tüm yemeklerin içerisine konulabilmektedir. Kadayıf ve tereyağının en güzel birleşimi olan künefe tatlısının ana malzemesi de yine dil peyniridir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.