Doppio Espresso Nasıl Hazırlanır?

09.06.2021
879
Doppio Espresso Nasıl Hazırlanır?

Doppio Espresso Nasıl Hazırlanır?, Doppio yoğun bir kıvam ve sert bir lezzete sahip olan bir kahve çeşididir. Bu kahve yaklaşık iki fincan Espresso ile servis edilmektedir. Bu içecek içerisinde süt barındırmaz ve sade hazırlanmış Espresso türlerinden birisidir. İçerisinde neredeyse 180 miligrama ulaşabilecek kafein bulunduran bu kahve uyandırıcı bir etki bırakmaktadır. Bu nedenle özellikle sabahları tercih edilir.

Doppio Espresso Nasıl Hazırlanır?

Bu içecekte sıradan Espressoya karşı tüm oranlar iki katıdır. Ancak buna rağmen aromasını tutturmak zordur. 13 ila 18 gram arasında iyi öğütülen kahve ile hazırlanması gereken bu içecek yaklaşık 60-70 mililitre basınçlı suyla yapılır. Teknolojinin gelişmesiyle Espresso yaparken yere otomatik makineler kullanılıyor olsa da Doppio yaparken ise baristalar, kollu kahve makineleri tercih etmektedir.

Doppio Espresso Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu kahvede tadını tutturabilmek için dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. İlk olarak kahveyi koyacağınız fincanı öncesinde sıcak su veya buhar içerisinde bekletip ısıtmalısınız. Eski, İtalyan geleneğine dayanan bu yöntem sayesinde kahve kıvam ve aromasını koruyacaktır. Bunun yanı sıra kahve makinesinin ve parçalarının da ısıtılmış olması lazımdır. Kahvenin güzelce sıkıştırılmış olması da bir diğer husustur. Aynı zamanda Espresso için taze öğütülmüş kahve tercih edilmesi önemlidir. Bu çekirdekler ne çok ince ne de çok kalın öğütülmüş olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus kremanın açık veya koyu olmadan karamel renginde sunulmasıdır.

Doppio Espresso Nasıl Servis Edilir?

Bu içeceği hazırlarken bilinen Espresso fincanına iki kat su ve kahve eklenmelidir. Tıpkı, Espressoya benzer bir şekilde Doppioda da fincan tercihi kalındır. Bu fincanlar genellikle porselenden yapılır ve kulpu vardır. Son zamanlarda kalın cam bardaklarda popülerleşmiştir. Hepsinin haricinde Doppio kakao veya çikolata sosuyla süslenmeyip sade olarak servis edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.