Dry Aged Nasıl Yapılır?

08.03.2022
705
Dry Aged Nasıl Yapılır?

Dry Aged Nasıl Yapılır?, Yumuşak ve lezzetli bir ete sahip olmak için dinlendirilerek yapılan yönteme Dry Aged denmektedir. Sözlükte kuru dinlendirme olarak geçmektedir. Kuru dinlendirme yapabilmek için sıcaklık, dana karkası ve nem oranı önemlidir. Soğuk odaya asılarak yapılmaktadır. 3-7 hafta arasında dinlendirilerek elde edilmektedir. Lezzet ve yumuşaklığı fazlalaştırmak için kullanılmaktadır.

Dry Aged Nasıl Yapılır?

Profesyonel ortamlarda gerçekleştirilen işlemlerden birisidir. Bu dinlenme ortamının 0 derecenin biraz üstünde olması gerekmektedir. Nemin 80 derece arasında tutulması gerekmektedir. Bunu ayarlamak gerçekten büyük bir uğraş gerektirmektedir. Bu genellikle profesyonel ortamlarda elde edilebilen rakamlardır. Fan yardımıyla 1.5 metre hızında soğuk havanın dolaşabilmesidir. İşlem için gereken süre 3-7 hafta arasında sürmektedir. Ortalama olarak iste 6 hafta sürmektedir. Bu dinlenme sürecinde etin üzerinde mavi bir tabaka oluşur. Aslında bu bir küf tabakasıdır. Bu kısmı etten sıyrılarak atılması gerekmektedir. Uğraş gerektiren fakat lezzetine ulaştığınızda vazgeçemeyeceğiniz şeylerden birisidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.