Dülger Balığı Nasıl Pişirilir

24.01.2021
1.016
Dülger Balığı Nasıl Pişirilir

Dülger Balığı Nasıl Pişirilir, Bir önceki makalemizde bahsetmiş olduğumuz dülger balığının faydaları nedir başlığının ardından dülger nasıl pişirilir konusunu ele alıyoruz.

Dülger balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Dülger Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Dülger Balığı Nasıl Pişirilir

Dülger balığı yapısı nedeniyle diğer balık türlerine nazaran çok daha fazla kılçığa sahiptir. Bu nedenle sırt ve alt kısmında bulunan dikenli bölgeler tamamı ile kesilip atılmalıdır. Dülger balığının geri kalan kısımları ise tava veya buğulama yöntemi ile pişirilip tüketilebilir.

Dülger balığı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise nasıl seçilmesi gerektiğidir. Bütün balık türlerinde olduğu gibi gözlerinin canlılığı ve pullarının parlaklığı, Dülger balığı seçiminde en önemli etkendir  pulları vücudundan kolayca ayrılmayan ve gözleri canlı olan dülger balığını aynı zamanda etinin, sert ve diri oluşundan ayırt edebilirsiniz. Aynı zamanda solungaçlarını koyu kırmızı renkte olması da balıkların taze olduğunu gösteren nitelikler arasındadır.

Dülger balığının nasıl saklanması gerektiği konusuna gelecek olursak balık türlerinin saklanması yerine hemen tüketilmesi tavsiye edilse de, Dülger balığınızı taze olarak satın aldıktan sonra oda sıcaklığında birkaç saat tutabilirsiniz. Temizleyip ayıklanmış olduğunuz balık buzdolabında bir iki gün buzlukta ise 2 hafta süresince saklanabilmektedir. Aynı zamanda dülger balığı yüksek soğutma işlevinde olan derin dondurucularda en fazla 4 ile 6 ay kadar saklanıp sonrasında tüketilebilir. 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR