Dülger Balığının Faydaları Nelerdir

24.01.2021
794
Dülger Balığının Faydaları Nelerdir

Dülger Balığının Faydaları Nelerdir, Dülger balığı değişik tonlara sahip renklere ve dikenlere sahip bir balıktır. Her biri ortalama 500 gram ağırlığında olan dülger balığının boyutu da 25 ila 50 santimetre arasında değişir. Bahar mevsiminde hayatını Karadeniz’de sürdüren dülger balığı diğer mevsimlerde Akdeniz ve Ege’ye göç etmektedir. Yaşam alanı olarak genelde kirli ve taşlı olan dip bölgelerinde bulunur. Halk arasında peygamber balığı olarak da tanınan Dülger adını kafasında bulunan kemiklerin yapısından alır. Dülger balığında tüketilebilir kısım çok azdır. Bunun sebebi kafa kısmının oldukça geniş ve kemikli bir yapıya sahip olmasından dolayıdır. Görünüşü nedeniyle pek tercih edilmeyen bu balığın tadı kalkan balığına benzemektedir.

Dülger Balığı Nasıl Pişirilir bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

Dülger Balığının Faydaları Nelerdir

  • Enerji vermesinin yanı sıra Zihni dinlendirici bir özelliği vardır.
  • Oldukça zengin besin değerlerine  sahip olan bu balık iyot, kalsiyum, fosfor bakımından oldukça zengindir vücudu korur.
  • Demir eksikliğinin giderilmesinde tüketilmesi tavsiye edilen besinlerdendir vücutta kan üretimini artırır.
  • Kemik yapısını güçlendirir aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkileri vardır.
  • Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu değerli yağlardan biri olan omega-3 bakımından zengindir hücrelerin yenilenmesinde rol oynar.
  • Hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen balıklardan biridir. İçerisinde yüksek miktarda fosfor barındırır.
  • Gözlerin güçlenmesinde rol oynar.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.