Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

18.02.2021
644
Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?, Ebegümeci halk tarafından develangir, ilbik ve kazan karası gibi farklı isimler ile tanınan bir bitkidir. Beyaz, pembe gibi renklerde çiçekleri olabilen bir bitkidir. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki, ülkemizde mutlaka rastladığımız bir bitkidir. Ancak temin etmenin en kolay yolu bir aktardan satın almaktır. Bitki adını almış olduğu ebegümecigiller familyasına aittir. Bin bir çeşit türü olsa bile, en çok gündeme gelen ve faydalı olan türü mor çiçekli büyük ebegümecidir. Bu bitki yol kenarı boş arazi ve tarlalarda kendiliğinden yetişmektedir. İlkbaharın sonunda çiçeklerini açan ve yaz ayları boyunca toplanabilen bir bitkidir. Kurutulmuş haline ise dilediğiniz her zaman aktarlardan ulaşabilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Ciltteki sivilce ve cilt lekelerine iyi gelmektedir. İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran ebegümeci güçlü antioksidan özelliklere sahip olan bitkilerdendir.
  • Düzenli olarak kullanılan ebegümeci çayı sayesinde, cilt sağlığınızı arttırabilir, daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korumaktadır.
  • Ebegümecinin içerisinde bulunan, malvin adındaki madde, ağız ve diş sağlığını korumaktadır. Bu madde ağız içi iltihaplanmaları, diş eti hastalıkları ve diş plaklarına iyi gelmektedir.
  • Özellikle hasta olunduğu dönemde göğüs yumuşatıcı etkisi ile balgam ve öksürüğü söküp atıyor.
  • Bir takım insanlar burkulma, incinme sonrası oluşan şişkinliklerin daha hızlı geçtiğini gözlemlemiştir.
  • Ebegümeci ciltte meydana gelen yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra ateş düşürücü de olabilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.