Edam Peyniri Nasıl Yenir?

12.06.2021
1.214
Edam Peyniri Nasıl Yenir?

Edam Peyniri Nasıl Yenir?, Edam peyniri, ismini Kuzey Hollanda’da ki Edam isimli bir kasabadan almıştır. Yarı sert bir peynir olan Edam tekerlek şeklinde üretimi yapılan bir peynirdir. Üretimi için genellikle inek sütü tercih edilir ve henüz yeni yapılmışken oldukça yumuşak bir peynirdir. Olgunlaşmasıyla beraber peynir sertlik kazanmakta ve daha keskin bir tadın yanında içinde çatlaklar oluşturmaktadır. Tat olarak Gouda peynirine benzetilmesine rağmen Edam peyniri yağsız sütten üretilmektedir. Bu yönüyle Gouda peynirinden ayrışmaktadır. Kendine has bir aroması bulunan bu peynir, kimyon tohumu benzeri baharatlarla tatlandırılmış çeşitlerle de gelmektedir. 14. Yüzyıl ve 18. Yüzyıl arasında dünyada büyük bir yankı uyandıran Edam peyniri günümüzde de çok sevilen ve tercih edilen peynirlerden birisi olmuştur. Ana vatanında üretilen Edam peyniri kırmızı renkli parafin bal mumu ile kaplanmaktadır.

Edam Peyniri Nasıl Yenir?

Avrupa mutfağında bir Cheddar ve Mascarpone peyniri kadar yeri olan Edam peyniri oldukça yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Kullanmadan evvel üzerinde bulunan parafin kabuk peynirden soyulur ve sonrasında rendelenip tüketilebilir. Rendesi özellikle patatesli yemeklerde kullanılmaktadır. Peynir soslarının içerisinde kullanılabilmesinin yanı sıra eritme peynirlerinin içerisine de Edam eklenmektedir. Sabah kahvaltılarına da dilimlenmiş bir şekilde eşlik eder. “Pinot noir” cinsi üzümden üretilen kırmızı şarabın yanında harika bir eşlik edicidir. Peynir tabaklarının da vazgeçilmezi olan Edam tatlı meyvelerle de güzel bir uyum yakalamaktadır.

Edam Peyniri Nasıl Saklanır?

Edam peyniri market raflarında yer alırken dışı kırmızı bal mumu ile kaplı olduğundan dolayı buz dolabında muhafaza edilmesi gerekmemektedir. Etrafı tamamen kaplanmış olan Edam peyniri su geçirmeyeceği için ışık görmeyen bir yerde yıllar boyu bozulmadan kalabilir. Ancak dışı kaplanmamış olan peynir bozulmaya meyilli olacağından ötürü buzdolabında muhafaza edilip kısa süre içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.