Ejder Meyvesi ve Faydaları Nedir

25.01.2021
889
Ejder Meyvesi ve Faydaları Nedir

Ejder Meyvesi ve Faydaları Nedir

Ejder Meyvesi ve Faydaları Nedir, Ejder meyvesi ilgi çekici görünümü ile son zamanlarda oldukça popülerilik kazanmış asıl adı pitaya olan bir kaktüs türü meyvesidir. Ejder meyvesi adı ile anılan bu meyve başka toplumlarda çilek armudu gibi adlarla da bilinir. Kökeni, Meksika ve Orta Amerika’ya dayanan meyvenin tadı kivi ve armudun karışımına benzemekte. Ejder meyvesi antioksidan açısından oldukça Zengin olduğundan dolayı birçok faydası olduğuna inanılmaktadır. Gelin birlikte ejder meyvesinin faydalarına ve nasıl tüketilmesi gerektiğine bakalım.

Yapılan bir takım çalışmalar yüksek lif ve antioksidan içeren ejder meyvesinin sağlık için çok çok yararlı olduğunu söylüyor.
Kırmızı ve beyaz renkte ejder meyvesi çeşitlerinin insülin direncini ve  karaciğer yağlanmasını azaltan bir etki gösterdiği bilinmekte.
Kalorisinin oldukça düşük olmasının yanı sıra ejder meyvesi B1, B2 ve B3 vitaminlerini aynı zamanda demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri de içerisinde barındırmaktadır.

Ejder Meyvesi ve Faydaları Nedir

Pitaya meyvesinin tüketmek için kestikten sonra etli yüzeyi dışarı çıkarılır. Siyah ve çıtır tohumlara sahip olması nedeniyle kivi meyvesine benzetilmektedir. Çiğ olarak tüketilebilen etli kısım hafif bir tatlılığa sahiptir.

Pitaya meyvesinin tohumları etli olan kısımla birlikte tüketilir. Çıtır ve fındığı andıran bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda pitaya, şarap ve meyve suyu gibi içecekleri tatlandırmakta da kullanılabilir. Kekleri yenilebilen veya çayı yapılabilen pitaya meyvesinin kabuğu kesinlikle tüketilmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.