Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

19.02.2021
771
Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?, Anavatanı, Amerika olan ekinezya bitkisi, ilk olarak Amerika’da yaşayan Kızıl Dereliler tarafından keşfedilmiştir. Bu çayın öne çıkan özelliği, özellikle açık yaraların tedavisinde tercih edilen bir bitki olmasıdır. Antibiyotik bir özelliğe sahip olan ekinezya, zaman içerisinde ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Bitkisel bir tedavi yöntemi olarak kullanılan ekinezya, soğuk algınlığı, yılan sokmaları ve boğaz iltihaplanmalarında tercih edilmiştir. Hala popülerliğini koruyan ekinezya bitkisi, köklerinden çay elde edilerek tüketilebilmektedir. İsviçreli bilim adamları bu çayın soğuk algınlığının tedavisinde kullanabileceğini keşfetti. Ekinezya halk arasında, kirpi otu, erguvani kirpi başı, tarak otu, samson kökü isimleri ile de anılmaktadır.

Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

Ekinezya çayını hazırlamak, oldukça kolaydır. Bu çayı çiçeklerinden ya da kök kısımlarından çay hazırlanabilmektedir. Bunun için ihtiyaç duyacağınız malzemeler, iki çay kaşığı ekinezya kurusu ve bir su bardağı kaynar sudur.

Ekinezya kurularını porselen veya cam demliğinize aktarın. Üzerine kaynamış olan suyu ekleyip, ağzını kapattıktan sonra on dakika demleyin. Sonrasında süzdüğünüz çayınızı tüketebilirsiniz. Bu çayı özellikle yemeklerden önce aç karnına tüketilen bir çaydır. Ekinezya çayı acı bir tada sahiptir. Bu nedenle tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Yine tatlandırmak için farklı bitkiler eklemeniz mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.